Arabia Saudyjska: W tym tygodniu kobiety wchodzą na stadiony

źródło: własne | MK; autor: michał

Arabia Saudyjska: W tym tygodniu kobiety wchodzą na stadiony Po dekadach zakazu wreszcie panie będą mogły oglądać mecze na stadionach w Arabii Saudyjskiej. Ale tylko na trzech obiektach, ponieważ reszta na razie nie spełnia wymogów.

Reklama

To była jedna z najbardziej chwalonych decyzji władz Arabii Saudyjskiej z zeszłego roku. Zapowiedziane zniesienie zakazu uczestnictwa kobiet w meczach piłkarskich nie wygląda jednak tak prosto, jak można by to sobie wyobrazić.

Nie ma mowy o wpuszczaniu kobiet tymi samymi wejściami i na te same sektory, które zajmą mężczyźni. W praktyce saudyjskie rozwiązanie najbardziej przypomina polskie sektory rodzinne, zresztą dla kobiet z dziećmi przede wszystkim przygotowane.

Kobiety, wciąż w obowiązkowych strojach zakrywających prawie całe ciało, mają wydzielone bramki i sektory, a do ich obsługi na stadionie przeszkolono wyłącznie kobiety, by uniknąć jakiejkolwiek interakcji z mężczyznami.

Saudi Arabia

Co więcej, zniesienie zakazu na razie oznacza możliwość dostępu na dosłownie trzy mecze, po jednym na każdym z trzech wyznaczonych stadionów. Na każdym z nich przygotowano specjalne pomieszczenia dla kobiet, w tym nowe toalety, pokoje do opieki nad dziećmi, mocniejszy system klimatyzacji/chłodzenia, a nawet dedykowane palarnie dla pań.

Mowa o trzech kluczowych stadionach. Najwięcej miejsc kobietom zaoferuje Al Jawhara, czyli nowy stadion w Dżuddzie. Tam przeznaczono ok. 10 tys. miejsc na najwyższym poziomie widowni (5. piętro budynku, trzeci poziom trybun). Na narodowym stadionie Króla Fahda wydzielono ok. 7 tys. miejsc, natomiast na stadionie im. księcia Mohammeda bin Fahda dla pań przeznaczono część fotelików wzdłuż zachodniej i wschodniej linii bocznej.

Dopiero po bezpiecznym przeprowadzeniu trzech meczów stadiony zostaną zatwierdzone do dalszego użycia dla kobiet. Po nich ma przyjść kolej na następne piłkarskie areny.

Reklama