Warszawa: Walka o ocalenie stadionu Marymontu

źródło: Miasto jest Nasze

Warszawa: Walka o ocalenie stadionu Marymontu Wpisany do rejestru zabytków, a jednak zapomniany. Jeden z najciekawszych stadionów naszej stolicy od lat niszczeje. Teraz ruch Miasto jest Nasze walczy o to, by przywrócić mu należny blask i oddać w użytkowanie warszawiaków.

Reklama

Zbudowana w połowie XX wieku trybuna zachodnia stadionu Marymontu Warszawa to dzieło wybitnego architekta Stanisława Barylskiego i jeden z coraz rzadszych przykładów modernizmu w polskiej architekturze sportowej.

Ten stadion to również kawałek historii polskiego futbolu, z którym związane są nazwiska Kazimierza Górskiego czy braci Żewłakowów. Ale pomimo wpisania w 2016 roku do rejestru zabytków obiekt niszczeje.

Dlatego ruch miejski Miasto jest Nasze postanowił powalczyć, by przypomnieć radnym o uratowaniu tego cennego obiektu sportowego niedaleko serca Warszawy. Poniżej możecie przeczytać pełną treść petycji dotyczącej ratowania stadionu, do której podpisania gorąco zachęcamy!

Stadion Marymontu

Szanowni Członkowie Rady Warszawy,

Na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (t. j. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1123, dalej „prawo o petycjach”) wnosimy do Rady Miasta Stołecznego Warszawy o przyznanie środków finansowych na remont, konserwację i modernizację zespołu budynków Stadionu na Marymoncie.

Stadion – zaprojektowany dla 14 tysięcy widzów – mieści się przy ulicy Potockiej 1 na Żoliborzu. Jest wpisany na listę Gminnej Ewidencji Zabytków pod nr ZOL 34166 i ZOL 34168. Trybuna wraz z zadaszeniem powstała w latach 1950–1951, a sąsiadujący z nimi budynek szatniowy w latach 1953–1954. Autorem projektu był wybitny architekt Stanisław Barylski.

Stadion wraz z budynkami sąsiednimi stanowi cenne dziedzictwo architektury modernizmu, należy przy tym do nielicznych przykładów architektury sportowej czerpiącej ze stylistyki modernizmu przedwojennego. Kształt zadaszenia trybun inspirowany był nurtem modernizmu strukturalnego, którego prekursorem był francuski architekt Auguste Perret.

Na tylnej elewacji budynku znajdują się ciekawe betonowe kolebki, detal charakterystyczny dla architektury przedwojennej lat trzydziestych.

Wkrótce minie 70 lat od wybudowania tego zespołu sportowego; budynki pozostawione same sobie niszczeją w zastraszającym tempie. Ich stan techniczny już dziś nie pozwala na pełne wykorzystanie, a bez koniecznych konserwacji grozi im całkowita ruina. Odpowiedzialność za brak decyzji w tej sprawie spadnie na władze miasta. Mamy nadzieję, że obowiązujące od nowego roku przepisy dotyczące ochrony zabytków widniejących na liście Gminnej Ewidencji Zabytków pozwolą na sprawniejsze przyznanie środków na konserwację.

Stadion stanowi także ważne miejsce w historii polskiej piłki nożnej. Tutaj swoją pierwszą samodzielną pracę rozpoczął legendarny trener Kazimierz Górski, drogę do wielkiej piłki zaczynali tu także słynni piłkarze reprezentacji Polski: Michał i Marcin Żewłakow. W 2002 roku na stadionie pod wodzą Zbigniewa Bońka trenowała reprezentacja narodowa, w której skład wchodzili między innymi Jerzy Dudek, Tomasz Hajto czy Marcin Wasilewski. Na Marymoncie swoją karierę piłkarską rozpoczynał również późniejszy mistrz świata Zinedine Zidane.

Żoliborski stadion jest jednym z najpiękniejszych w mieście. Przyciąga coraz większą publiczność, ma szansę stać się centrum sportowym dzielnicy.

Od trzech lat w budynku wpisanym na listę zabytków z numerem ZOL 34168 działa Żoliborska Szkoła Boksu. Trenuje w niej Polska Mistrzyni Świata Ewa Brodnicka.

W zespole obiektów OSiR Żoliborz znajduje się także jedyny na Mazowszu, profesjonalny tor łuczniczy. Zawodnicy trenujący na nim, zrzeszeni w Stowarzyszeniu „Łuczniczy Marymont”, nie tylko zdobywają tytuły na mistrzostwach, ale także działają jako organizacja non profit, upowszechniając ten sport wśród dzieci i osób starszych.

Do zadań i obowiązków członków Rady Miasta należy ochrona jego dziedzictwa i wykorzystanie potencjału, który ten obiekt niewątpliwie posiada.

Rewitalizacja Stadionu Marymontu to przede wszystkim:

  • ochrona obiektów zabytkowych;
  • wsparcie lokalnego centrum sportowego;
  • integracja mieszkańców Żoliborza w każdym wieku;
  • krzewienie postawy zdrowego stylu życia mieszkańców.

Dlatego nasze postulaty to:

  • sporządzenie dokładnego kosztorysu rewitalizacji obiektów i terenów zabytkowych OSiR Żoliborz;
  • pozyskanie przez miasto środków finansowych na ich rewitalizację;
  • przywrócenie zadaszeniu trybun, trybunom oraz budynkowi „szatni” dawnej świetności;
  • przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami na temat dalszego funkcjonowania stadionu.

Reklama