Wolfsburg: Zobacz, jak orkan rozhulał Volkswagen Arenę

źródło: vfl-wolfsburg.de / sattler-global.com

Wolfsburg: Zobacz, jak orkan rozhulał Volkswagen Arenę Ksawery zostawił za sobą niemałe szkody, ale dla Volkswagen Areny nie był zagrożeniem. Elastyczny dach stadionu „zatańczył” na wietrze, jednak nie został uszkodzony.

Reklama

Ten film, nagrany w czwartek późnym popołudniem, rozszedł się wczoraj po całym świecie. Nic zresztą dziwnego, ponieważ rzadko możemy oglądać, jakim naprawdę dziełem inżynierii może być dach.

Zadaszenie nad Volkswagen Areną zostało wystawione na próbę przy okazji orkanu Ksawery, który przyniósł spustoszenie w naszej części Europy. Co więcej, najwyższą prędkość wiatru (178 km/h) odnotowano zaledwie 70 km od Wolfsburga, na górze Brocken.

W Wolfsburgu jednak orkan doprowadził jedynie do rozkołysania konstrukcji dachu. VfL Wolfsburg potwierdził niedługo później, że konstrukcja jest nietknięta i z powodzeniem wytrzymałaby znacznie silniejsze podmuchy wiatru.

Puh, da war ganz schön was los heute in Wolfsburg. Dieses Video aus der Volkswagen Arena zeigt die Kraft des Windes ziemlich Eindrucksvoll. Habt ihr auch Fotos oder Videos vom Sturm und den Schäden gemacht?

Opublikowany przez Werk.Stadt.Verein na 5 października 2017

Dach Volkswagen Areny opiera się na 32 stalowych dźwigarach, rozmieszczonych co 14 metrów, połączonych stalowymi linami. Konstrukcja jest bardzo lekka i elastyczna, a całość pokrywa ok. 20 tys. m2 membrany z PCV. Za projektem stoją inżynierowie z biura SBP, którzy projektowali choćby dachy nad Stadionem Wojska Polskiego czy Stadionem Śląskim (w tym ten wadliwy z 2011).

Reklama