Nowy Sącz: W listopadzie poznamy wykonawcę stadionu

źródło: własne | MK

Nowy Sącz: W listopadzie poznamy wykonawcę stadionu Przetarg miał zostać ogłoszony przed końcem zeszłego tygodnia i udało się, choć rzutem na taśmę. Teraz do 13 listopada oferenci mają czas. Najmniej czasu będzie miał jednak zwycięzca, ponieważ zaprojektowanie i budowa podzielona na etapy ma trwać tylko półtora roku.

Reklama

Nowosądecki magistrat zapewniał, że przetarg na projekt i budowę nowego stadionu będzie ogłoszony przed końcem zeszłego tygodnia. Sprawdzaliśmy w piątek i ogłoszenia nie było, więc rozważaliśmy nawet zwrócenie uwagi, że to kolejny niedotrzymany termin. A jednak zdążyli, publikując dokumentację przetargową w sobotę.

Trzeba przyznać, że tempo w dokumentach przetargowych jest naprawdę imponujące. Choć to postępowanie w formule „projektuj i buduj”, już 13 listopada ma się odbyć otwarcie ofert od firm, które chcą przygotować projekt i zbudować nowy stadion przy ul. Kilińskiego. Zwycięzca powinien być wybrany na przełomie listopada i grudnia, a po podpisaniu umowy będzie miał naprawdę niewiele czasu na wywiązanie się z niej. Nowy Sącz oczekuje, że na przygotowanie projektu oraz budowę podzieloną na trzy fazy wystarczy 18 miesięcy, pomimo sporej skali inwestycji.

Stadion Sandecji

Stadion, którego łączny koszt przekroczy najpewniej 50 mln zł, ma docelowo pomieścić 8 tys. widzów. Wszystkie krzesełka będą składane i w pełni zadaszone. Dodatkowo dach z blachy ma chronić przed zacinającym deszczem. Trzy z czterech trybun będą żelbetowe, a ostatnia – wschodnia – ma mieć konstrukcję składaną. Dzięki temu w jej miejscu będzie można ustawić scenę podczas koncertów, jak to przewidziano m.in. na stadionie Cracovii.

Obiekt będzie miał nieznacznie obrócone boisko i - najpewniej - zachowa istniejące już maszty oświetleniowe. Z pewnością będzie na tym zależało wykonawcom z racji kosztów, choć jest możliwe dodanie uzupełniających lamp do konstrukcji dachu.

Stadion Sandecji

Choć inwestycja ma być podzielona na trzy fazy, to już w pierwszej Sandecja ma otrzymać pełnowartościowy obiekt spełniający wymogi Ekstraklasy, tj. z główną trybuną o kompletnej infrastrukturze i trybuną przeciwległą (łączna pojemność 4,5 tys. widzów). Na głównej trybunie znajdzie się m.in. 500 miejsc VIP, w tym co najmniej 10 skyboksów.

Zgodnie z warunkami przetargu do rywalizacji o ten stadion mogą stanąć firmy, które mają w dorobku co najmniej jeden obiekt o pojemności 4,5 tys. widzów, wart nie mniej niż 25 mln zł. Przetarg przewiduje następujące kryteria dla złożonych ofert: cena (60%), skrócenie terminu zamówienia (20%), wydłużenie gwarancji i rękojmi (10%), wysokość kar umownych ponad wskazane w SIWZ (6%), doświadczenie generalnego projektanta ponad wskazane w SIWZ (2%) oraz doświadczenie kierownika budowy ponad wskazane w SIWZ (2%).

Reklama