Katar 2022: Budowa dachu nad Al Wakrah Stadium ruszyła

źródło: własne | MK

Katar 2022: Budowa dachu nad Al Wakrah Stadium ruszyła To będzie jedna z najbardziej niezwykłych konstrukcji stworzonych nad jakimkolwiek stadionem. Ważący 7 tysięcy ton dach był już porównywany do waginy...

Reklama

W tym tygodniu w Katarze doszło do bardzo istotnej, symbolicznej ceremonii. Na leżącym tuż poza granicami Dauhy Al Wakrah Stadium zamontowano dwie podstawy dachu, po jednej na północy i południu.

Al Wakrah Stadium

Al Wakrah Stadium

Każda ze stalowych konstrukcji waży ok. 540 ton i mierzy ok. 30 metrów. To na nich oprze się obła kopuła, której masa przekroczy 7 tysięcy ton. Stadion Al Wakrah znany jest właśnie dzięki temu, jak zaprojektowano dach, ponieważ przysporzył mu on miana „stadionu-waginy”.

Al Wakrah Stadium

Tak, to dziecinne porównanie, ale w pewnym sensie dowodzi, że zaprojektowany przez Zahę Hadid stadion będzie naprawdę wyjątkowy. Tak uformowanej kratownicy nie ma bowiem żaden obiekt sportowy, a w trakcie prac projektowych do wyjściowej koncepcji dodano również rozsuwany dach nad boiskiem. Dzięki temu obiekt łatwiej będzie schłodzić.

Al Wakrah Stadium będzie oddany do użytku w 2018 roku i pod względem pojemności ma minimalnie przekroczyć 40 tys. miejsc. Tyle będzie miał do 2023 roku. Później górne sektory mają zostać zdemontowane i w użytku zostanie ok. połowa stadionu. Inwestycja jest warta ok. 587 mln € (2,5 mld zł).

Al Wakrah Stadium

Reklama