Arabia Saudyjska: Kobiety będą mogły chodzić na mecze

źródło: własne | MK; autor: michał

Arabia Saudyjska: Kobiety będą mogły chodzić na mecze Już prawie dołączyli do cywilizowanego świata w kwestii uczestnictwa w imprezach sportowych. Arabia Saudyjska oficjalnie zezwoli kobietom wchodzić na stadiony od 2018 roku. Ale tylko na niektóre i tylko na niektóre sektory.

Reklama

W niedzielę prezes Zarządu Generalnego ds. Sportu (GSA) Turki Al-Asheikh ogłosił, że od początku 2018 roku kobiety będą mogły wchodzić na stadiony piłkarskie i inne obiekty sportowe. To kolejny w ostatnim czasie bezprecedensowy krok, ponieważ do dziś kobiety nie mają wstępu na imprezy sportowe.

Wyjątek zdarzył się po raz pierwszy w zeszłym miesiącu, gdy panie mogły zasiąść w sektorze rodzinnym narodowego Stadionu Króla Fahda podczas festynu z okazji święta narodowego. Na mecze wciąż jednak nie mają wstępu.

King Abdullah SC Stadium

Zapowiedź zmiany od 2018 to duże wydarzenie, ale nie należy go przeceniać. By kobiety mogły zostać wpuszczone na obiekt sportowy, będzie on potrzebował odpowiednio wydzielonego i wyposażonego sektora rodzinnego, a panie nie będą mogły wybrać innego sektora.

Na początku 2018 roku tylko trzy stadiony będą mogły zaoferować wstęp kobietom. Według zapowiedzi prezesa GSA, będą to stadion narodowy w Rijadzie, supernowoczesny obiekt w Dżuddzie oraz stadion w portowym Ad-Dammam.

Kobiety w Arabii Saudyjskiej w ostatnim czasie doświadczyły kilku podobnych „ukłonów” zmierzających do wyrównania ich statusu z mężczyznami. Od 2015 kobiety mają (ograniczone) prawa wyborcze, od tego roku z kolei mogą wybierać niektóre rodzaje kariery zawodowej bez zgody męskiego „opiekuna”, a także jeździć samochodem bez mężczyzny u boku. Wciąż jednak Arabia Saudyjska jest jednym z najgorszych krajów na świecie pod względem nierówności społecznej między kobietami a mężczyznami.

Reklama