Rzym: Stadion Romy znów przedmiotem sporu

źródło: ilTempo.it / RomaToday.it

Rzym: Stadion Romy znów przedmiotem sporu Trzy lata po planowanym wbiciu pierwszej łopaty rozpoczęło się kolejne postępowanie urzędowe w sprawie nowego stadionu AS Romy. Tym razem w sprawie potencjalnego „bezpodstawnego wzbogacenia” Romy kosztem podatników.

Reklama

Corte dei Conti, najwyższy organ kontroli we Włoszech i odpowiednik polskiej NIK, wszczął postępowanie w sprawie potencjalnego bezpodstawnego wzbogacenia się (kosztem podatników) przez konsorcjum inwestorów nowego stadionu AS Romy w Tor di Valle.

Postępowanie ruszyło na wniosek przeciwników stadionu, na czele z architektem Francesco Sanvitto. Grupa sprzeciwiająca się budowie stadionu i kompleksu komercyjnego złożyła dwa wnioski. Pierwszy dotyczy nierówności w wydatkach na infrastrukturę drogową wokół kompleksu, a drugi obejmuje zabezpieczenie przeciwpowodziowe terenów inwestycyjnych, które również ma być finansowane w lwiej części z pieniędzy podatników.

Stadio della Roma

Wiadomo już, że Corte dei Conti zajmuje się sprawą, nie jest niestety pewne, jak i kiedy postępowanie się skończy. To istotne o tyle, że władze regionu Lazio mają wydać decyzję w sprawie ewentualnej zgody na budowę w najbliższych tygodniach, we wrześniu.

Wcześniej zredukowany pod względem skali stadion otrzymał zielone światło od miasta. Redukcja oznacza przede wszystkim usunięcie wieżowców z inwestycji, a dla podatników to ograniczenie wydatków na infrastrukturę towarzyszącą ze 196 do 80,6 mln €.

Przypomnijmy, że nowy stadion Romy miał wyjściowo być gotowy w 2016 roku. Do dziś nie udało się rozpocząć prac, ale po porozumieniu w lutym tego roku wydaje się, że wszystko wreszcie zmierza ku realizacji areny o pojemności ponad 52 tys. miejsc. Jeśli uda się ruszyć z budową w tym roku, to AS Roma wprowadzi się na południe Rzymu w 2020.

Stadio della Roma

Reklama