Nowe stadiony: Crawley, Southport, Ashton i Matlock

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Crawley, Southport, Ashton i Matlock Wielka Brytania to jedyny kraj, z którego możemy dodawać stadiony o pojemności 4-6 tys. miejsc nawet na poziomie szóstej ligi. Trafił nam się też rodzynek ze szczebla centralnego.

Reklama

W weekend bazę Stadiony.net zasiliły cztery nowe pozycje z Anglii, których możecie nie znać, ale warto to zmienić. Niekoniecznie są cudami architektury, ale wyobraźcie sobie u nas takie obiekty dla klubów czwartego, piątego, szóstego czy siódmego szczebla rozgrywek.

England - new stadiums

Broadfield Stadium, Crawley (League Two / 4. liga) – 6134 miejsca

Po 49 sezonach na starym Town Mead, Crawley FC w 1997 roku przenieśli się z północy na południe miasta, na zbudowany od podstaw Broadfield Stadium. Przeprowadzka była konieczna z uwagi na podniesienie standardów wobec stadionów piłkarskich.

England - new stadiums© Heather Ormsby

Trzy nowe trybuny – główna na zachodzie i po jednej za każdą z bramek – dały spokój na początek, a z czasem konieczna okazała się rozbudowa. W 2012 powstała zadaszona trybuna wschodnia, która (pomimo tymczasowej konstrukcji) pozwoliła domknąć bryłę i przekroczyć pojemność 6 tys. widzów. Inwestycja była konieczna po tym, jak klub awansował do League Two po niesamowitej serii 30 meczów bez porażki.

Od 2013 roku stadion ma pierwszego w swojej historii sponsora, jednak dla kibiców to wciąż Broadfield Stadium.

 

Haig Avenue, Southport (National League North / 6. liga) – 6008 miejsc

Od pierwszego dnia w 1905 roku był domem Southport FC i pozostaje nim do dziś. Zupełnie różnił się jednak od dzisiejszej formy w swych pierwszych latach. Nic zresztą dziwnego, ponieważ wówczas dopuszczalne były trybuny z drewna i zwykłe nasypy. W dawnej konfiguracji mogło się tu wcisnąć ponad 20 tys. widzów, choć tylko podczas największych meczów.

England - new stadiums© Heather Ormsby

Nowy układ to efekt kilku istotnych wydarzeń. Po pierwsze, w 1966 roku spłonęła stara trybuna główna, ostał się tylko sejf z pieniędzmi z utargu meczowego. Po funkcjonowaniu z tymczasową konstrukcją następczynię udało się otworzyć w 1968 i jest to widoczna dziś trybuna kryta.

Po drugie, wysoki nasyp wzdłuż południowej linii boiska, mieszczący nawet 10 tys. widzów, został zburzony ze względów bezpieczeństwa, a w jego miejscu powstała tylko niewielka odkryta trybuna stojąca. Ponieważ zapotrzebowanie jest bardzo ograniczone, dziś poza północną główną żadna z trybun nie imponuje rozmiarem, a tylko zachodnia ma dodatkowo dach.

Pomimo tego obiekt ma swoje znaczenie, choćby jako dom rezerw Liverpoolu i Evertonu przez wiele lat. W 2012 udało się nawet pozyskać sponsora, który następnie przedłużył umowę.

 

Tameside Stadium, Ashton-under-Lyne (National League North / 6. liga) – 4000 miejsc

W tym przypadku ani klub, ani stadion nie mają szczególnie długiej historii. Curzon Ashton powstali w 1963, a na obecny stadion wprowadzili się dopiero w 2005. Za to zawitali tu w wielkim stylu, ponieważ we wrześniu 2005 pierwszym rywalem był Manchester United. Co prawda tylko rezerwy, ale już z gwiazdami w składzie (ot, choćby Pique) i Alexem Fergusonem w roli trenera.

England - new stadiums© Heather Ormsby

Ponieważ oba kluby utrzymały przyjazne stosunki, spotykały się wielokrotnie później, dzięki czemu na Tameside Stadium zagrał choćby Paul Pogba. Skąd ta zażyłość? Ashton-under-Lyne leży na wschodzie Manchesteru, gdzie dwa wielkie kluby walczą o swoich „satelitów”.

Ashton to interesujący przypadek, ponieważ wprowadzili się na stadion bez historii, powstały w miejscu boisk treningowych. Są tu dwie trybuny wzdłuż boiska, niskie stojące sektory w wolnym miejscu i sporo przestrzeni na rozbudowę. Choć formalna pojemność to ok. 4 tys. widzów, zwykle zajmowane są właśnie dwie kryte trybuny, na których może zmieścić się ok. 1,5 tys. osób.

 

Causeway Lane, Matlock (Northern Premier League / 7. liga) – 2757 miejsc

Stadion leżący w centrum miasteczka ma półotwarty układ, ponieważ dosłownie za południową bramką znajduje się boisko do krykieta. Trzy pozostałe mają nieregularne usytuowanie, wynikające z kształtu działki.

England - new stadiums© Heather Ormsby

Do 2010 roku były to dwie kryte trybunki na zachodzie i północy, a odkryte i stojące na wschodzie. W 2010 powstała nowa główna trybuna po wschodniej stronie, a obok niej budynek sportowo-administracyjny.

Z uwagi na umowy sponsorskie stadion wielokrotnie w ostatnich latach zmieniał nazwę, na Reynolds Stadium, Autoworld Arena oraz DCJ Insurance Group Stadium.

Reklama