Nowy stadion: W Iranie jest gwiazdą

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy stadion: W Iranie jest gwiazdą To tylko jeden z kilku dużych stadionów realizowanych przez władze w Iranie. I choć w skali globalnej nie będzie legendą, Irańczykom pomógł przełamać pewne bariery.

Reklama

Dziś zapraszamy Was do drugiego co do wielkości miasta Iranu, Meszhedu. O milion większy od Warszawy ośrodek do niedawna nie miał żadnego reprezentacyjnego stadionu sportowego. Decyzja o zmianie tej sytuacji zapadła pod koniec poprzedniej dekady.

Imam Reza Stadium

Prace budowlane przy północnej obwodnicy Meszhedu rozpoczęły się na początku 2011 roku (tak naprawdę jeszcze w 2008, ale start projektu w tej wersji datuje się na 2011). Wtedy w założeniu miał tu powstać stadion dla 20-25 tys. widzów z częściowym zadaszeniem. Co ciekawe, szukając informacji na jego temat natrafialiśmy na przeróżne pojemności, nawet w okolicach 40 tysięcy. Na szczęście z pomocą przyszedł dostawca krzesełek, który podał co do sztuki ile fotelików dostarczył: 27 700.

W trakcie prac pomysł na Imam Reza Stadium znacząco się zmienił i zamiast niewielkiego dachu nad górnymi rzędami zdecydowano o stworzeniu kompletnego zadaszenia nad całą widownią.

Imam Reza Stadium

Operacja była o tyle skomplikowana, że pierwszy w historii Iranu stadionowy dach z pierścieniem ściskanym trzeba było dostosować kształtem do powstających już trybun. Nie zdziwi więc nikogo fakt, że projektem zajęli się czołowi inżynierowie z Francji i Niemiec, którzy na koncie mają też areny Mistrzostw Świata.

Imam Reza Stadium

Efekt końcowy wydaje się jednak zadowalający tym bardziej, że nowy dach stał się symbolem obiektu. Powierzchnia membran 18 tys. m2 nie rzuca może na kolana, ale w chwili powstania w zeszłym roku był to najbardziej zaawansowany dach w Iranie. Zarówno efektowna stalowa korona, jak i samo poszycie nocą są podświetlane, umożliwiając emisję zróżnicowanych wzorów kolorystycznych.

Konstrukcyjnie trybuny były gotowe już w 2015 roku, jednak kolejne elementy dochodziły stopniowo w następnych dwóch latach jako osobne fazy, umożliwiając inaugurację dopiero w marcu 2017 roku.

Imam Reza Stadium

Stadion oferuje ponad 27 tys. miejsc na widowni, a pod nią w części obiektu ulokowano dziesięć klimatyzowanych hal sportowych dla różnych dyscyplin. Wokół przewidziano też kompleks piłkarski i parking wielopoziomowy dla 1200 aut, podczas gdy w głównej trybunie kryje się zaplecze konferencyjne dla 570 osób.

Na co dzień będzie tu grał pierwszoligowy Padideh FC, ale stadion otrzymał najwyższą w Iranie notę of AFC, co powinno uczynić również reprezentację Iranu regularnym gościem.

Reklama