Niemcy: Nowe, mniejsze maszty w Jenie

źródło: OTZ.de

Niemcy: Nowe, mniejsze maszty w Jenie Zdemontowali kultowe „żyrafy” prawie 4 lata temu, ale zamiast budować nowy stadion – na razie – doraźnie postawią nowe oświetlenie na mniejszych masztach.

Reklama

Wysokością sięgały 70 metrów i należały do najwyższych w Niemczech. Dla wielu, zwłaszcza kibiców Carl Zeiss Jena były też najpiękniejsze. Słynne „żyrafy” to maszty oświetleniowe postawione w 1974 roku na Ernst-Abbe-Sportfeld.

Niestety, z racji spadającej wytrzymałości, wszystkie cztery zostały zdemontowane w 2013 roku, prawie dosłownie 4 lata temu (19.07). Zostawiono wtedy fundament pod jeden z masztów, by odbudować go po całkowitej przebudowie stadionu, tym razem w roli symbolu.

Ernst-Abbe-Sportfeld

Do dziś jednak przebudowa nie tylko nie ruszyła, była już kilkakrotnie odsuwana i ma się rozpocząć najwcześniej w przyszłym roku. Tymczasem maszty są potrzebne do spełnienia wymogów trzeciej ligi, dlatego władze Jeny rozpisują przetarg na budowę nowych.

Nie wróci więc nawet jedna z „żyraf”, zamiast tego powstaną cztery 40-metrowe słupy z lampami o natężeniu 800 lux. To mało, ale wystarczy na spełnienie wymogów 3. Ligi.

Po ewentualnym awansie o szczebel wyżej konieczne będzie dokupienie dodatkowych lamp, które mają jednak znaleźć się na dachu planowanych nowych trybun. Te miałyby powstać do 2019 roku. Nowe maszty będą z kolei gotowe w grudniu tego roku.

Reklama