Warszawa: Powstańcze murale wracają na stadion Polonii

źródło: Warszawa.Wyborcza.pl

Warszawa: Powstańcze murale wracają na stadion Polonii Na dzień przed rocznicą wybuchu powstania warszawskiego ulicę Konwiktorską ponownie ozdobią murale uwieczniające bolesną historię tego miejsca i Warszawy.

Reklama

31 lipca 2009 na południowym murze Stadionu gen. Sosnkowskiego odsłonięto dwa murale tematycznie nawiązujące do powstania warszawskiego. Zajmujące łącznie ok. 250 m2 dwa dzieła wykonali Rafał Roskowiński i Adam Walas. Pierwszy przedstawiał żołnierzy, za którymi z flagami narodowymi podąża młodzież. Drugi w ponury sposób i z użyciem zaledwie kilku kolorów pokazywał wojenną zawieruchę.

Stadion Polonii

Niestety, z biegiem czasu malunki zaczęły się łuszczyć i już od ponad roku nie ma ich na ścianie wzdłuż ulicy Konwiktorskiej. Zostały usunięte z nakazu miasta, ponieważ ich jakość szybko pogarszała się, a środki na poprawę (25 tys. zł) nie zostały zatwierdzone. Teraz sytuacja się zmieni.

W poniedziałek podpisaliśmy umowę – tłumaczy Katarzyna Reszczyńska z projektu społecznego Kibice Razem. Projekt został zgłoszony jako inicjatywa lokalna, czyli wspólne przedsięwzięcie władz miejskich i lokalnej społeczności.

Stadion Polonii

Lada dzień dostaniemy od miasta materiały do pracy – mówi Reszczyńska, cytowana przez "Gazetę Wyborczą". Nie ma jeszcze informacji, kto będzie autorem nowego dzieła, jednak tematyka nie zmieni się. Już 31lipca, a więc w przeddzień rocznicy wybuchu powstania, mamy zobaczyć efekty pracy twórczej.

Stadion Polonii Warszawa nieprzypadkowo jest udekorowany właśnie w ten sposób. To nie efekt rosnącej w Polsce popularności samej tematyki, lecz autentyczny element historii stadionu. W trakcie powstania, po 21 dniach, doszło do próby uderzenia na siły niemieckie właśnie z terenu obiektu. Akcja zakończyła się niepowodzeniem, a życiem zapłaciło za nią 12 powstańców. Wskutek tego ataku naziści zniszczyli obiekty Polonii.

Reklama