Katar: Al Bayt Stadium osiąga kluczowy cel

źródło: własne | MK

Katar: Al Bayt Stadium osiąga kluczowy cel Jeszcze przed rozpoczęciem budowy wyznaczyli sobie za cel otrzymanie najwyższej noty w Global Sustainability Assessment System (GSAS) i udało się dopiąć celu.

Reklama

Podczas gdy na placu budowy stoi już ponad połowa trybun, stadion w katarskim Al Khor otrzymał prestiżowe wyróżnienie. Jako pierwszy stadion w historii zdobył sto procent punktów w rankingu GSAS, oceniającym połączenie tradycji z nowoczesnymi, zrównoważonymi technologiami na Półwyspie Arabskim.

Otrzymanie takiej noty jeszcze przed rozpoczęciem budowy było wyznaczone jako jeden z najważniejszych celów stawianych przed supernowoczesnym obiektem sportowym.

Choć ranking GSAS to wyróżnienie o znaczeniu regionalnym i przyznawane w samym Katarze, to jego standardy są wysokie, a celem nadrzędnym jest propagowanie zrównoważonego rozwoju w trudnym klimacie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Al Bayt Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w katarskim Najwyższym Komitecie (SCDL) przyjął nagrodę z radością. – Wyjątkowy projekt Al Bayt Stadium pokazuje, jak inspiracja naszą przeszłością pomaga nam tworzyć ekologiczną przyszłość. Cała wizja tego stadionu skupia się wokół ekologii i ograniczonego poboru energii czy wody – tłumaczy Bodour Al-Meer.

Al Bayt Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Al Bayt Stadium będzie drugim co do wielkości stadionem w Katarze na czas Mistrzostw Świata 2022. W trakcie turnieju pomieści ponad 60 tys. widzów, a po jego zakończeniu aż 28-30 tys. krzesełek zostanie zdemontowanych. Masywna konstrukcja dachu będzie sprzężona z systemami wentylacji, by trybuny i ich zaplecze oferowały widzom i zawodnikom schronienie przed upałami.

Al Bayt Stadium

Al Bayt Stadium

Reklama