Chorzów: Murawa będzie gotowa w piątek

źródło: własne | MK

Chorzów: Murawa będzie gotowa w piątek Dziś oficjalnie rozpoczęło się układanie boiska na Stadionie Śląskim. Całość będzie można podziwiać w piątek, a dziś Śląski przedstawił swoje nowe logo.

Reklama

Dziś oficjalnie rozpoczęło się rozkładanie murawy na Stadionie Śląskim. Pierwsze pasy zaczęły pojawiać się na zachodzie boiska, a w ich układaniu pomogli wysokiej rangi urzędnicy wojewódzcy.

Nawierzchnia będzie w pełni ułożona w ciągu trzech dni, czyli na kamerze online będzie można ją podziwiać już w okolicach piątku. Nawierzchnia składa się przynajmniej w 90 proc. z wiechliny łąkowej i najwyżej w 10 proc. z żywicy trwałej, przez co jest gęsty i odporny na deptanie. Rolki trawy o grubości 2,5 cm mają 120 cm szerokości i długość od 10 do 12 metrów i pokryją powierzchnię blisko 7,5 tys. m2, czyli boiska o wymiarach 105x68 metrów.

Stadion Śląski

Trawnik tego rodzaju został zainstalowany m.in. na Euro 2008 na stadionach w Innsbrucku i Klagenfurcie, a w naszym kraju na Euro 2012 we Wrocławiu oraz na stadionach Legii Warszawa, Wisły Kraków i Cracovii. Nad całością procesu układania murawy czuwa ekspert FIFA i UEFA do spraw nawierzchni trawiastych Richard Hayden.

Stadion Śląski

W trakcie spotkania zaprezentowano też nowe logo obiektu nawiązujące do historii Stadionu Śląskiego i jego architektury. Logo opiera się na rzucie stadionu z góry, a elipsy, które je tworzą, odnoszą się do torów lekkoatletycznych i przestrzeni żużlowej, będącej ważną częścią historii obiektu. Otwarta północna część to z jednej strony symbol otwarcia obiektu na mieszkańców, a z drugiej zarysowanie litery „Ś”.

Stadion Śląski

Do końca czerwca zakończą się też prace związane z zagospodarowaniem terenu i wszystkich ciągów komunikacyjnych na stadionie. Układanie bieżni lekkoatletycznej ma natomiast potrwać do końca lipca. Kiedy gotowa będzie bieżnia i murawa, do zakończenia pozostaną już tylko prace wykończeniowe w kubaturze stadionu, w części trybuny wschodniej i w kioskach gastronomicznych na promenadach wokół obiektu.

Stadion Śląski

Prace na Stadionie Śląskim są wykonywane zgodnie z harmonogramem i z końcem czerwca większość z nich się zakończy, co umożliwi zgłoszenie obiektu do odbiorów. Krzesełka są zamontowane w 98 procentach, łącznie będzie ich na stadionie 54 tysiące. Zakończono już roboty instalacyjne związane z oświetleniem i nagłośnieniem, za kilka dni rozpoczynamy układanie bieżni lekkoatletycznej, na której będą mogły odbywać się zawody rangi międzynarodowej – podsumował postęp prac członek Zarządu Województwa Śląskiego Kazimierz Karolczak.

Zdjęcia: Slaskie.pl

Reklama