Anglia: 6 aktów oskarżenia za Hillsborough

źródło: własne | MK

Anglia: 6 aktów oskarżenia za Hillsborough To jeszcze nie sprawiedliwość, ale przynajmniej są akty oskarżenia wobec sześciu osób w sprawie katastrofy na Hillsborough. Najważniejszy z nich dotyczy dowódcy policji, który został oskarżony o doprowadzenie do śmierci 95 osób.

Reklama

Dziś po południu Koronna Służba Prokuratorska wydała oficjalny komunikat w sprawie katastrofy na Hillsborough. Choć od zdarzenia minęło ponad 28 lat, właśnie dziś po raz pierwszy w historii prokuratura wydała akty oskarżenia wobec sześciu osób związanych z wydarzeniami na stadionie w Sheffield.

David Duckenfield, nadinspektor South Yorkshire Police, został oskarżony o pozbawienie życia 95 osób (tylko jednej, 96. ofiary nie przypisano jemu, ponieważ zmarła później) poprzez rażące zaniedbania. Duckenfield był dowódcą odpowiedzialnym za zabezpieczenie meczu i to jego decyzje – oraz ich brak – miały bezpośredni związek z katastrofalnym w skutkach zarządzaniem tłumem. W dniu rozgrywania meczu był na stanowisku od zaledwie miesiąca i nie miał odpowiedniego przygotowania do pełnienia takich obowiązków.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie: „Będziemy dowodzić, że niedopełnienie osobistej odpowiedzialności w przypadku Davida Duckenfielda było skrajnie negatywne w skutkach, przyczyniając się znacząco do śmierci każdej z 96 ofiar, które w tragiczny i niepotrzebny sposób zostały pozbawione życia”.

Poza Duckenfieldem nikt inny nie został oskarżony o doprowadzenie do śmierci kibiców Liverpoolu. Prokuratura rozważała wezwanie do odpowiedzialności karnej znacznie większej liczby osób, jednak z uwagi na upływ czasu i bardzo ograniczone możliwości udowodnienia przestępstwa, lista aktualnie ma tylko sześć nazwisk. Poza Duckenfieldem są to:

Graham Henry Mackrell, sekretarz i dyrektor ds. bezpieczeństwa w Sheffield Wednesday FC, klubie zarządzającym Hillsborough. Jest oskarżony o naruszenie warunków certyfikatu bezpieczeństwa wydanego dla stadionu, a także o niedopełnienie obowiązków w zakresie ochrony bezpieczeństwa osób korzystających z obiektu.

Peter Metcalf, adwokat South Yorkshire Police w śledztwie po katastrofie jest oskarżony o celowe działanie na rzecz nieustalenia winnych. Metcalf jest oskarżony o wprowadzanie do zeznań policjantów kłamstw, usuwanie z nich niewygodnych treści oraz manipulowanie w celu przerzucenia winy.

Donald Denton, nadkomisarz South Yorkshire Police, oraz detektyw nadinspektor Alan Foster są oskarżeni o podobne działania. Denton miał nadzorować manipulowanie zeznaniami, natomiast Foster miał bezpośrednio zmieniać ich treść na taką, która będzie korzystna dla South Yorkshire Police.

Norman Bettison, komendant South Yorkshire Police, usłyszy cztery zarzuty związane z zachowaniem niegodnym pełnionego urzędu publicznego. Jest bezpośrednio oskarżony o oczernianie kibiców, na których przez lata próbował publicznie zrzucić winę za katastrofę z 1989 roku.

Poza Davidem Duckenfieldem, który formalnie jeszcze nie poznał swojego zarzutu, wszyscy pozostali oskarżeni mają stawić się w sądzie 6 sierpnia.

Reklama