Rotterdam: Jest wsparcie dla stadionu Feyenoordu

źródło: własne | MK; autor: michał

Rotterdam: Jest wsparcie dla stadionu Feyenoordu Radni zgodzili się zainwestować potężne pieniądze w projekt Feyenoord City, choć nie jednogłośnie. Feyenoord może jednak świętować, jest blisko budowy upragnionego stadionu.

Reklama

Po trwającym długie 7 godzin posiedzeniu radni Rotterdamu zdecydowali w czwartek, że poprą budowę nowego stadionu dla Feyenoordu. Chodzi jednak nie tylko o zielone światło, ale też o pokaźny wkład z pieniędzy podatników.

Stosunkiem głosów 35-10 radni poparli wyłożenie 135 mln € na projekt Feyenoord City. Z tej sumy najwięcej (60 mln €) pochłonie wykup gruntów, następnie kupno udziałów w projekcie (40 mln €). Ostatnie 35 mln € pójdzie na przebudowę infrastruktury komunikacyjnej wokół stadionu.

Stadion Feijenoord

Przypomnijmy, że mieszczący 63 tysiące widzów obiekt ma powstać częściowo na wodzie Nowej Mozy. Jego budżet wyjściowo szacowano na ok. 400 mln €, ale dziś jest precyzyjniej ustalony na poziomie 365,7 mln € (1,54 mld zł).

Stadion będzie stanowił ok. 1/3 projektu Feyenoord City. Resztę stworzą zewnętrzni inwestorzy, którzy mają pomóc w finansowaniu prywatnej części stadionu. Cały projekt, wliczając hotele, osiedla oraz przekształcenie istniejącego De Kuip w wielofunkcyjny budynek mieszkalno-rekreacyjny, ma kosztować ok. 1,5 mld €.

Stadion Feijenoord

Budowa stadionu ma zacząć się nieco później niż planowano, bo w 2019 zamiast 2018 roku. Niezmienna jest za to oczekiwana data jego inauguracji w 2022.

Co ciekawe, radni przyjęli minimalną większością głosów (23-22) uchwałę, że Feyenoord w chwili otwarcia stadionu będzie miał budżet na zawodników nie niższy niż 28 mln €. Ma to być gwarancją, że klub w najbliższych latach się rozwinie, choć nie ma prawnej możliwości wymuszenia na prywatnym podmiocie konkretnej wartości w budżecie.

Reklama