Nowe trendy w budownictwie stadionów piłkarskich

źródło: materiał prasowy

Nowe trendy w budownictwie stadionów piłkarskich Najbardziej imponujące stadiony piłkarskie na świecie są świątyniami, w których wyznawany jest ten piękny sport. Zarówno gracze i widzowie są oszołomieni kiedy po raz pierwszy przekraczają próg stadionu i wielu z nich wychodzi z meczu ze wspomnieniami, które zostaną z nimi na długo.

Reklama

Przez wiele lat architekci starali się budować coraz to większe stadiony, które będą w stanie pomieścić coraz to większą widownię, jednak podczas gdy entuzjazm oraz zainteresowanie ważnymi meczami pozostaje niezmienione, wspomniany trend stracił na sile.

Tak naprawdę, znajdujemy się u progu wielkich zmian, które następują jednak stopniowo i mogą umknąć mniej wprawnemu oku. Liczba wyprzedanych gier jest stosunkowo niska i z wyjątkiem drużyn o rosnącej popularności posiadających niewielkie stadiony, większość klubów jest zadowolona z ich wielkości. To, na czym w tym czasie zależy klubom to powitanie graczy nie tylko na funkcjonalnym, ale również pięknym stadionie. Z tego względu zachęca się architektów do uwolnienia swojej kreatywności czego rezultaty są imponujące, w szczególności kiedy pieniądze nie grają roli.

Największe drużyny piłkarskie i kluby sportowe co roku tworzące nową historię, która opisana została tu, już podążyły tą ścieżką. Te z nich, które mogą sobie pozwolić na budowę nowego stadionu zamiast rozbudowy starego, często odchodzą od klasycznego kształtu owalnego lub prostokątnego. Ten zabieg prowadzi to do wzrostu kosztów, ale to cena którą  można ponieść za rezultat w postaci oryginalnego designu przyciągającego wzrok.

W związku z tym pojawia się potrzeba odpowiedzenia na nowe problemy takie jak bezpieczeństwo, jednak ograniczenia są stosunkowo niewielkie jeśli chodzi o projektowanie nowych stadionów. Kiedy architekci projektują stadiony, na których rozgrywane będą mecze w wysokich temperaturach, mogą oni popuścić wodze fantazji. Kształt stadionu może bowiem przyczynić się do obniżenia odczuwalnej temperatury, działając jak system pasywnego chłodzenia.

Reklama