Nowe stadiony: Mansfield, Exeter i Fylde

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Mansfield, Exeter i Fylde Zapraszamy na trzy bardzo wartościowe brytyjskie stadiony, których dotąd brakowało w naszej bazie. Zabytki z Mansfield oraz Exeteru, a do tego świeżynka z północy.

Reklama

English stadiums

 

One Call Stadium, Mansfield

Uznawany za najstarszy istniejący stadion w zawodowej piłce Anglii, stadion w Mansfield funkcjonuje co najmniej od 1861 roku, a być może jeszcze dłużej. Swą nazwę zawdzięcza stojącemu obok niego młynowi, który został zburzony w 1925 roku.

Przez pierwsze pół wieku stadion miał wiele zastosowań, goszcząc mecze krykieta, piłki nożnej i inne wydarzenia. Na przełomie XIX i XX wieku zaczęła się wyraźna zmiana w kierunku wyłącznie piłki, choć zdarzały się epizody z psimi wyścigami czy rugby.

One Call Stadium© Heather Ormsby

Pierwsza trybuna powstała w 1922 roku wzdłuż zachodniej strony boiska. Po pozostałych stronach nawieziono hałdy żużlu, by stworzyć warunki do oglądania meczów. W 1929 po wschodniej stronie powstała niewielka zadaszona widownia, ale znacznie bardziej rewolucyjne wydarzenie nastąpiło rok później.

One Call Stadium© Ian Johnson

W 1930 Field Mill stał się pierwszym w Anglii stadionem, na którym rozegrano mecz o punkty przy sztucznym świetle! Choć spotkanie cieszyło się zainteresowaniem w całym kraju (widowisko oglądali przedstawiciele dużych klubów i stadionu Wembley), na kolejnych 20 lat zarzucono ideę gry przy lampach.

W 1957 kibice kupili nową trybunę północną, a zaledwie kilka lat później od zamkniętego toru wyścigowego odkupili kolejną – tym razem postawioną na nowo po zachodniej stronie boiska. Obie dotrwały tu do końca XX wieku, gdy przyszła największa dotąd przebudowa. W latach 1999-2001 powstały trzy nowe trybuny: mniejsze za bramkami i wielka, dwupoziomowa wzdłuż zachodniej linii bocznej.

 

St James Park, Exeter

Stadion na północ od centrum Exeteru stanął w miejscu o nienajlepszej reputacji, służąc przez stulecia głównie do wypasu świń. Wreszcie, na przełomie XIX i XX wieku zadomowił się tu futbol, pierwotnie w wykonaniu Exter United. Zespół City powstał w 1904 i zaczął grę na stadionie, wtedy wyposażonym w jedną trybunę po zachodniej stronie oraz wały z pozostałych stron.

One Call Stadium© Heather Ormsby

W 1921 roku City mieli już na tyle duże środki, by kupić stadion. Niestety, po zaledwie 5 latach pod ich zarządem doszło do pożaru, który strawił znaczną część głównej trybuny i zmusił piłkarzy do przebierania się w pobliskim pubie. Dużym wysiłkiem udało się odbudować trybunę (stoi do dziś), a na stadion znów zaczęły przychodzić tysiące ludzi. I to niemałe tysiące, rekordowy mecz z Sunderlandem z 1931 roku oglądało tu prawie 21 tysięcy osób.

One Call Stadium© Heather Ormsby

Jak wiele aren piłkarskich w Wielkiej Brytanii, największą dotąd przebudowę przeszedł w dobie raportu Taylora, czyli w latach 90. XX wieku. W tym przypadku transformacja była wyjątkowo bolesna, ponieważ zbiegła się w czasie z upadłością klubu. Stadion został sprzedany deweloperowi, a od niego z kolei przejął go samorząd, by zapewnić miejsce rozgrywania meczów.

Dopiero wtedy ruszyły prace, dzięki którym powstała nowa północna trybuna stojąca (o tradycyjnej nazwie Big Bank, czyli duże zbocze – od nachylenia terenu), a także wschodnia Cowshed Stand. W najgorszym stanie pozostaje sektor gości na południu, jednak są zapowiedzi jego przebudowy.

 

Mill Farm, Medlar with Wesham

Młody i ambitny klub AFC Fylde przeniósł się na swój poprzedni stadion w 2006 roku tylko po to, by już w 2016 wylądować na dwukrotnie większym, zbudowanym od podstaw według swoich potrzeb. Zaprojektowany przez znaną brytyjską pracownię Frank Whittle Partnership obiekt ma jedną trybunę z miejscami siedzącymi, na której mieści się ok. 2 tys. widzów.

One Call Stadium© AFC Fylde

Nad zwykłą widownią znajdują się dwa piętra przeszklonych pomieszczeń, gdzie do dyspozycji gości są bar na 290 miejsc, restauracja na 80 i kawiarnia dla kolejnych 40 osób. Całość jest pomyślana tak, by z czasem stadion mógł rosnąć, choć zachodnia główna trybuna najpewniej pozostanie jego sercem.

W wyjściowym układzie powstały dwie kolejne trybuny, wyłącznie z miejscami stojącymi. Za tą na południu inwestor zbudował również supermarket oraz stację benzynową, a docelowo obok stadionu ma pojawić się również hotel.

One Call Stadium© Steve Mclellan Photography

 

Reklama