Berlin: Jednak przebudują Olympiastadion na piłkarski?

źródło: własne | MK; autor: michał

Berlin: Jednak przebudują Olympiastadion na piłkarski? Ten zwrot akcji zaskakuje nawet niemieckie media – w końcu wcześniej nie było mowy o kolejnej przebudowie Olympiastadionu po tym, jak niedawno wydano na niego fortunę. Teraz taka opcja ma szerokie poparcie.

Reklama

Od dobrych kilku lat panowała powszechna opinia, że Hertha Berlin nie może przeobrazić Olympiastadionu w wyłącznie piłkarski. Po pierwsze dlatego, że zaledwie 13 lat temu wydano równowartość miliarda złotych na jego kompletną przebudowę. Po drugie dlatego, że to największy niemiecki obiekt lekkoatletyczny. Po trzecie wreszcie, ten stadion to zabytek, którego bryły i układu przestrzennego nie można zmieniać.

Dlatego właśnie Hertha nie tak dawno zleciła pracowni Albert Speer + Partner wykonanie studium wykonalności dla nowego stadionu obok olimpijskiego molocha oraz na południowych obrzeżach Berlina. W zeszłym tygodniu okazało się jednak, że klub zapytał też u źródła – w odpowiedzialnej za przebudowę Olympiastadionu firmie GMP Architekten – czy nie dałoby się przebudować go na piłkarski.

Olympiastadion

Jak się okazuje, GMP nie widzi żadnego problemu. Owszem, zewnętrzne mury trzeba zachować, ale nieckę wystarczy pogłębić i postawić nowe trybuny znacznie bliżej boiska, poszerzając jednocześnie dach. Tak wynika ze studium wykonalności, które z dnia na dzień zyskało poparcie głównego architekta miasta oraz burmistrza.

Obu z nich nie podobały się plany wyprowadzki Herthy, ponieważ to zostawiłoby stolicę Niemiec z ogromnym, kłopotliwym ciężarem, jakim jest utrzymanie 75-tysięcznika pozbawionego gospodarza.

Od pierwszych publikacji minęło kilka dni, a tymczasem już mamy wspólne oświadczenie miasta i Herthy, że chcą wspólnie zbadać tę możliwość. Jest nawet gwarancja, że w razie przebudowy Hertha miałaby gdzie grać. Rozważane są dwie opcje: budowa tymczasowego stadionu na ok. półtora roku tuż obok Olympiastadionu lub przenosiny na mniejszy berliński obiekt – Jahn-Sportpark.

Reklama