Nowy projekt: Pięciopoziomowa trybuna z Portland

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Pięciopoziomowa trybuna z Portland To chyba najciekawszy stadion piłkarski w USA, choć w Polsce mało znany. Ta sytuacja zmieni się z pewnością, jeśli zrealizują ten niesamowity projekt!

Reklama

Dosłownie kilka godzin temu Portland Timbers pokazali światu swoją najnowszą koncepcję. W skrócie: chcą powiększyć stadion o 4 tysiące, ale powiedzieć tylko to, to jak nie powiedzieć nic!

Po pierwsze, stadion Timbers jest niezwykły w skali całych USA. Funkcjonuje już od 1893 roku, co bardziej kojarzy się z pierwszymi stadionami z Anglii. Został zaprojektowany jako wielofunkcyjny obiekt z istniejącymi do dziś (!) trybunami na zachodzie i północy. Są zabytkowe, więc nie można ich ruszyć.

Z kolei na południu trybuny nie ma, tu stoją hale sportowe. W 2009-10 powstała nowa trybuna wschodnia i dziś tylko tam pozostało jeszcze miejsce na rozbudowę. Zobaczcie poniżej, jak niewiele powierzchni jest dostępne w skali całego stadionu!

Providence Park

Po drugie, zapotrzebowanie jest ogromne. Timbers byli bardzo popularnym klubem od lat, zanim jeszcze dołączyli do MLS w 2011 roku. A w 2011 zaczęło się szaleństwo. Od tego momentu wszystkie mecze ligowe (w tym play-off), co do jednego, są wyprzedane do ostatniego miejsca. Mało tego, na liście oczekujących na bilety jest dziś 13 tysięcy osób, które czekają na swoje krzesełko na Providence Park.

Po trzecie, spróbujcie dodać punkty 1 i 2. Skrajnie mało miejsca i skrajnie duże zapotrzebowanie. Efekt musi być widowiskowy i jest rzeczywiście. Nad istniejącym dolnym poziomem wschodniej trybuny (dziś jedynym) zostanie zdjęty dach i dołożone kolejne 4 balkony z widownią, jeden nad drugim. A nad tym wszystkim nowe, górujące nad stadionem zadaszenie na wysokości 28 metrów. Po bokach powstaną wieże z klatkami schodowymi, ale i miejscami premium.  

Providence Park

Inspirowana słynną Bombonerą nadbudowa wschodniej trybuny ma jednocześnie zaoferować prostą i elegancką elewację na zewnątrz, łącząc się z historycznymi arkadami północnego łuku. Tym sposobem po prawie 100 latach od otwarcia stadion wreszcie ma stanowić domkniętą podkowę.

Providence Park

Inwestycja ma być finansowana w całości prywatnie, bez udziału środków zewnętrznych. Portland Timbers chcą wpompować w projekt ponad 50 mln $. Budowa może ruszyć po sezonie 2017 (optymistyczny wariant) i dobiec końca w 2019, albo po sezonie 2018 i skończyć się w 2020.

Reklama