Nowy projekt: Aloha, Aloha Stadium!

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Aloha, Aloha Stadium! „Aloha” to pożegnanie i powitanie jednocześnie. Dokładnie tak ma być w Honolulu: żegnają stary i witają nowy Aloha Stadium. Oto oficjalna koncepcja dla stolicy Hawajów.

Reklama

Jakiś czas temu pisaliśmy, że na Hawajach szykuje się zmiana stadionu. Stary Aloha Stadium jest już u kresu swojego życia i kosztuje coraz więcej. Od 2008 roku na jego remonty wydano prawie 90 mln $, a to tylko doraźne zmiany. Stalowa konstrukcja wystawiona na sól Pacyfiku szybko rdzewieje i wymaga interwencji.

Aloha Stadium

Nic dziwnego, że zlecony przez lokalne władze raport sugeruje, że znacznie taniej będzie zbudować stadion od podstaw. Taka inwestycja to projekt rzędu 324,5 mln $ (1,29 mld zł), podczas gdy uratowanie dotychczasowego Aloha Stadium i doprowadzenie go do dzisiejszych standardów może kosztować ok. 423 mln (1,68 mld zł).

Aloha Stadium

Nowy Aloha Stadium ma zostać zbudowany w bezpośrednim sąsiedztwie dotychczasowego, ale nie w jego miejscu. Dzięki temu prace nie będą kolidować z rozgrywkami. Tym razem z prawie kompletnym zadaszeniem trybun, widownia ma być znacznie mniejsza od dotychczasowej, ponieważ realne zapotrzebowanie nie wymaga aż takiej skali.

Aloha Stadium

Zaproponowano arenę dla 30-35 tys. widzów z opcją powiększenia do 40 na szczególne okazje. Ma to sens, ponieważ aktualne 50 tys. prawie nigdy nie ma pełnego obłożenia. Ostatnia impreza z widownią ponad 40 tys. odbyła się w 2014 roku, a średnia widownia meczów futbolowych to ok. 23-24 tys. osób.

Aloha Stadium

Plan zakłada również kompleksową zabudowę okolicy, powstanie dużego kompleksu komercyjnego, dzięki któremu stadion mógłby czerpać dodatkowe dochody również poza swoją główną działalnością.

Przedstawione wizualizacje mają bardzo wstępny charakter i są częścią studium wykonalności. Ostateczny kształt stadionu niemal na pewno będzie znacznie odbiegał od wyjściowej propozycji. Realizacja to wciąż stosunkowo odległa sprawa, kwestia najbliższych 8 lat.

Reklama