Nowe projekty: Iracka kontrofensywa

źródło: własne | MK

Nowe projekty: Iracka kontrofensywa Po kryzysie ekonomicznym i walkach zbrojnych Irak znów należy do krajów, które budują najwięcej stadionów na świecie. Oto trzy trwające projekty, które świetnie to pokazują.

Reklama

Dziś zapraszamy Was na prezentacje trzech nowych projektów z Iraku. O precyzyjne informacje z tego kraju wciąż ciężko, ale zdecydowanie warto zwrócić uwagę na to, jak wiele i jak okazałe stadiony powstają w tym kraju. Te trzy to tylko dodatek do rosnącej listy w naszej bazie, a do skompletowania wszystkich jeszcze daleka droga!

Iraq

 

Ammo Baba Stadium, Bagdad (31 200)

Kompleks sportowy na północy Bagdadu formalnie przypisany jest do rejonu Al Rusafa, ale fizycznie znajduje się już poza miastem, w gminie Al Fahama, przy głównej trasie wylotowej z irackiej stolicy. Tutaj, na 25 hektarach powstanie nie tylko główny stadion piłkarski dla 31 tys. widzów, ale też dwa stadiony treningowe (z widowniami odpowiednio 2 tys. i 500 miejsc).

Iraq

Zwycięski projekt przedstawiony przez firmę TriArena wybrano jeszcze w 2011 roku, a pod koniec 2012 oficjalnie ruszyła budowa. Miała potrwać 20 miesięcy, jednak sytuacja geopolityczna doprowadziła do kryzysu i prace były bardzo wolne, aż w 2014 je wstrzymano. Dopiero w styczniu 2017 zapadła decyzja o wznowieniu robót.

Iraq

Pierwszy kontrakt na budowę opiewał na kwotę 116 mln dinarów, jednak – zwłaszcza wskutek załamania waluty – suma okazała się niewystarczająca. Do 2018 projekt ma wesprzeć dodatkowe 14 mln $.

Poza stadionem głównym i treningowymi zaplanowano tu również 2900 miejsc parkingowych oraz 4-gwiazdkowy hotel z 50 pokojami.

Na początku 2017 zapadła decyzja o nadaniu stadionowi imienia Ammo Baby, legendarnego irackiego piłkarza i trenera.

 

Samawah Stadium, As-Samawa (20 000)

Inspirowany zwiniętą różą jerychońską stadion został zaprojektowany przez włoską pracownię GAU Arena, twórców stadionu Juventusu. Pod białą kopułą z regionalnymi zdobieniami znajdzie się jednopoziomowa widownia dla 20 tys. widzów. Tuż nad ostatnim rzędem trybun elewacja ma atrakcyjne wycięcia, dzięki którym stadion ma cieszyć się dobrą naturalną wentylacją.

Iraq

Arena stanie przy autostradzie nr 8, na południowym wyjeździe z As-Samawy. Obok niej znajdą się mniejszy stadion lekkoatletyczny i jedno boisko treningowe. Całość będzie połączona z publicznymi terenami rekreacyjnymi, a parkingi w znacznej mierze ukryto pod konstrukcją – na dwóch poziomach pod trybunami.

Iraq

 

Al-Zawraa Stadium, Bagdad (14 500)

W przeciwieństwie do większości stadionów w Iraku, ten powstanie prawie w centrum miasta, zresztą w miejscu starego stadionu Al-Zawraa SC. Choć nie powinniśmy nazywać go starym – poprzedni stadion powstał w 2002 roku, by doczekać się rozbiórki po zaledwie dekadzie.

Iraq

Nowy plan jest bezsprzecznie znacznie lepszy. Na 36 tys. m2 zaplanowano bardzo zwarty zespół uwzględniający stadion dla 12,5 tys. widzów, halę widowiskową dla tysiąca osób oraz krytą pływalnię. Wszystkie te budynki są ze sobą wizualnie zrośnięte i otoczone bardzo zwartą fasadą, by przepuszczać jak najmniej kurzu do środka. Z braku miejsca wszystkie powierzchnie upchnięto na trzech piętrach, umożliwiając uwzględnienie hotelu z 40 pokojami w kompleksie.

Iraq

Pomimo rozpoczęcia budowy w 2012 roku prace został wstrzymane stosunkowo wcześnie. Dlatego, po ich wznowieniu, całość ma być gotowa dopiero pod koniec 2018. Po interwencji władz Iraku udało się przeplanować stadion tak, by był w stanie przyjąć ok. 14,5 lub nawet 15 tys. osób.

Reklama