Holandia: AZ odkupiło swój stadion po 7 latach

źródło: własne | MK

Holandia: AZ odkupiło swój stadion po 7 latach To historyczna chwila dla AZ Alkmaar. Wreszcie są właścicielami AFAS Stadionu, dzięki czemu mogą znacznie lepiej nim zarządzać.

Reklama

AZ Alkmaar poinformował oficjalnie, że w środę klub stał się właścicielem AFAS Stadionu. To szczęśliwy finał nietypowej sytuacji, która rozpoczęła się w chwili budowy obiektu. Ten powstał w dużej mierze dzięki bankowi DSB, którego właściciel był też właścicielem klubu.

AFAS StadionFot: Tilemahos Efthimiadis (cc: by-sa)

AZ podpisał umowę dzierżawy wartą ok. 2,6 mln € (11 mln zł) rocznie. Umowa miała trwać do 2036, jednak DSB zbankrutował w 2009 i stadion zmienił właściciela w 2010. AZ był w chwili bankructwa mistrzem Holandii i mocno oberwał finansowo z powodu bankructwa. Klub miał bowiem zadłużenie wobec DSB na poziomie 14 mln € i środki były ściągane m.in. z nowej umowy sponsorskiej z firmą AFAS.

Dziś to już jednak przeszłość. Klub nie zdradza, za ile odkupił swój stadion, jednak cały obiekt, jego boisko boczne oraz 7 sektorów parkingu są już własnością AZ. To o tyle ciekawe, że stosunkowo niewiele stadionów w Holandii jest bezpośrednio w rękach klubów-użytkowników.

Dzięki zmianom własnościowym AZ liczy na poprawę sytuacji finansowej i maksymalizację zysków z tytułu zarządzania obiektem. Kto wie, może powróci plan rozbudowy trybun do 30 tysięcy?

Reklama