Bytom: Nowy stadion Polonii za 40 milionów

źródło: własne | MK

Bytom: Nowy stadion Polonii za 40 milionów Jest pięciu chętnych na zaprojektowanie i budowę nowego stadionu w Bytomiu. Dwóch spełnia finansowe oczekiwania miasta. Kto zrealizuje największy bytomski projekt sportowy?

Reklama

Znamy już komplet ofert na kompletną przebudowę Stadionu im. Edwarda Szymkowiaka w Bytomiu. Trochę to trwało, ponieważ liczne pytania spowodowały przesunięcie terminu otwarcia ofert z początku lutego na koniec marca. Zgłosiło się pięć firm/konsorcjów chętnych najpierw zaprojektować nowy stadion, a następnie go dostarczyć.

Stadion Edwarda Szymkowiaka w Bytomiu

Najlepsza wiadomość to fakt, że dwóch oferentów zmieściło się w stosunkowo niskim planowanym budżecie projektu. Spółka Bytomski Sport planowała przeznaczyć na prace 44 mln zł brutto, a dwie oferty opiewają na kwoty poniżej 40 mln zł. Oto pełna lista chętnych uszeregowana od najniższej oferty [ceny brutto]:

  • Konsorcjum Mosty Łódź i SKB S.A. (Warszawa) – 39,362 mln zł;
  • S-Print 2 (Katowice) – 39,806 mln zł;
  • Pre-Fabrykat Sp. z o.o. (Mikołów) – 45,879 mln zł;
  • Konsorcjum Mostostal Warszawa i BPBP (Bielsko-Biała) – 46,560 mln zł;
  • DOMBUD A.A. (Katowice) – 49,861 mln zł

Stadion Edwarda Szymkowiaka w Bytomiu

Jeśli któraś z dwóch najtańszych ofert spełni wymogi po ostatecznej ocenie, bytomski stadion powstanie za sumę znacząco niższą niż planowano. Co powstanie za ok. 40 mln zł? Trzy niezależne i zadaszone trybuny dla 8470 widzów. Zaplecze będzie ograniczone do niezbędnego minimum, by spełnić wymogi i zaoferować kibicom komfortowe warunki podczas meczów.

Planowana modernizacja swoim zakresem obejmie wykonanie trzech trybun wraz z zadaszeniem. Pod trybuną znajdującą się po południowej stronie znajdzie się pełne zaplecze meczowe, zgodne z wymogami PZPN dla drużyn grających w Ekstraklasie – powiedział prezes Bytomskiego Sportu Jakub Snochowski.

Stadion Edwarda Szymkowiaka w Bytomiu

Tak, po południowej stronie przewidziano dwa piętra, dzięki czemu zmieszczą się i szatnie, i strefa biznes/VIP. Na wszystkich pozostałych sektorach powstaną tylko niewielkie budynki kubaturowe, gdzie przewidziano toalety i kioski gastronomiczne.

Po ocenie wszystkich ofert i wyborze tej najkorzystniejszej przyjdzie czas na podpisanie umowy. To kwestia bardziej tygodni niż miesięcy, choć na tym etapie trudno oszacować dokładny okres. Po podpisaniu umowy wykonawcy będą mieli 8 miesięcy na przygotowanie szczegółowego projektu stadionu, dlatego nie ma mowy o rozpoczęciu prac budowlanych w 2017 roku.

Budowa ruszy dopiero w 2018 i potrwa stosunkowo długo, bo aż 26 miesięcy. Ponad dwa lata przy tak ograniczonym zakresie inwestycji to dużo, dlatego trudno nam zaakceptować oficjalnie podawaną przez Bytomski Sport datę otwarcia w 2019 roku. Realistycznie licząc będzie to początek 2020.

Reklama