Budapeszt: Orbán osobiście dopilnuje nowego narodowego

źródło: własne | MK; autor: michał

Budapeszt: Orbán osobiście dopilnuje nowego narodowego Premier Węgier stanął na czele komitetu, który będzie nadzorował postępy na nowym stadionie Ferenca Puskasa. To z troski o dotrzymanie napiętego harmonogramu inwestycji.

Reklama

W Budapeszcie powołano właśnie oficjalny Komitet ds. Nadzoru nad Postępami na Stadionie Ferenca Puskasa (lepiej przetłumaczyć nie umiemy…). Jego rola jest ujęta już w nazwie: wysocy rangą urzędnicy mają dopilnować, by największy stadion w tej części Europy powstał zgodnie z planem, to jest do 31 października 2019.

Nemzeti Stadion

Harmonogram jest bardzo napięty, ponieważ na placu budowy dopiero zaczynają się pierwsze działania po podpisaniu w marcu umowy z wykonawcami. Na realizację jest dosłownie 2,5 roku, a stadion dla ponad 67 tysięcy widzów rzadko powstaje krócej niż w trzy lata.

Nemzeti Stadion

Tymczasem prezes węgierskiej federacji piłkarskiej Sándor Csányi już trzykrotnie był na dywaniku u UEFA w sprawie opóźnień stadionu-gospodarza Euro 2020. Csányi również zasiada w nowym komitecie, podobnie jak minister rozwoju Balázs Fürjes. Przewodniczącym jest premier Viktor Orbán.

Zgodnie z planem nowy narodowy stadion Węgier będzie zdolny do organizacji pierwszych wydarzeń testowych w listopadzie 2019, by od początku 2020 roku był w pełni gotowy na duże imprezy. Półroczny bufor to jeden z kluczowych wymogów UEFA, choć preferowany jest roczny okres na rozruch nowego stadionu.

Reklama