Stadion Roku 2016: Powód 27 – Windsor Park

źródło: własne | MK

Stadion Roku 2016: Powód 27 – Windsor Park Pewnie pamiętacie czasy, kiedy Belfastowi groziło przenoszenie meczów reprezentacji z powodu niedostosowania stadionu. To już przeszłość, stolica Irlandii Północnej ma nowy, naprawdę dobry stadion.

Reklama

Możecie nie pamiętać tej sytuacji w Irlandii Północnej, ale na pewno znacie ją z Polski. Kiedy w 2009 zamknęli Śląski, a reprezentacja i kluby czasami nie miały gdzie grać meczów międzynarodowych. Dokładnie ten sam problem istniał wtedy w Irlandii Północnej, ponieważ stan techniczny Windsor Park przed przebudową był bardzo zły.

Windsor Park

Fortuna odmieniła się dopiero w 2012 roku, kiedy rząd w Londynie przeznaczył ogromne pieniądze na modernizację infrastruktury sportowej w całej Irlandii Północnej, w tym Belfaście. Wystarczyło przygotować i zgłosić projekt do dofinansowania, a następnie uzyskać dla niego poparcie.

Windsor Park© O‘Hare and McGovern

Windsor Park miał dostać dwie nowe trybuny na południu i wschodzie, a także gruntowną modernizację dwóch pozostałych. Plany trzeba było zmienić już po postawieniu dwóch nowych trybun, gdy zachodnia okazała się popękana i również została zbudowana od podstaw. W efekcie projekt wart ok. 38 mln funtów doprowadził do powstania trzech nowych trybun, a tylko najniższa północna pozostała po starym obiekcie.

Windsor Park© O‘Hare and McGovern

Nowe trybuny to nowy wizerunek (zielono-niebieskie akcenty w jasnej bryle stadionu), ale i zupełnie nowe zaplecze. Miejsca wystarczyło na siedzibę lokalnego związku piłkarskiego (wschodnia), Linfield FC, sklepy sportowe, a także zespół sal bankietowych w południowej trybunie. 

Na co dzień gospodarzem obiektu jest Linfield, ale swoje mecze rozgrywa tu również reprezentacja narodowa Irlandii Północnej. Co roku odbywa się na tym obiekcie finał Pucharu Irlandii.

Windsor Park

Reklama