Stadion Roku 2016: Powód 25 – U.S. Bank Stadium

źródło: własne | MK

Stadion Roku 2016: Powód 25 – U.S. Bank Stadium Zdecydowanie najdroższy stadion w tegorocznym konkursie, ale też jedyny w pełni kryty dachem i jedyny… połączony szklanym tunelem z resztą miasta!

Reklama

Stadiony NFL mają to do siebie, że biją resztę na głowę pod wieloma względami. W tym roku nie udało się z największym ekranem, bo ten tytuł przypadł Krasnodarowi. Ale w innych kategoriach trudno o równie imponujący stadion jak ten, U.S. Bank Stadium. Teraz podstawowe pytanie: czy przekona Was efekt prac, na które wydano trudne do wyobrażenia 1,3 mld $ (5,25 mld zł)?

US Bank Stadium© Minnesota Vikings

Budowa nowego stadionu dla Minnesota Vikings była zapowiadana od dobrych kilku lat, a ponieważ Minneapolis słynie z mroźnych i śnieżnych zim, rozważano albo rozsuwany dach, albo pełną kopułę. Pierwsze rozwiązanie było droższe, więc stanęło na w kompletnym zabudowaniu obiektu.

Budynek jest więc zamknięty, a nawet połączony specjalną krytą kładką (skywalk) z resztą miasta, co umożliwia przejście w temperaturze pokojowej przez całe centrum. Po stworzeniu tej prawie hermetycznej atmosfery zadaniem stało się sprawienie, by widzowie czuli się w nim mimo wszystko jak na otwartym obiekcie. A to byłby nie lada wyczyn!

US Bank Stadium

W znacznej mierze się udało – południową część dachu kryje przezroczyste ETFE, a na mocno przeszklonej zachodniej ścianie zamontowano największe ruchome drzwi na świecie (najniższe skrzydło ma 23 metry wysokości, a najwyższe 29m). Efekt? Drzwi tworzą tak duży otwór w obiekcie, że władze ligi muszą wydać zgodę na ich otwieranie lub zamykanie w trakcie meczów, jakby to był ruchomy dach.

US Bank Stadium© Lane Pelovsky

Liczby dotyczące tego obiektu naprawdę działają na wyobraźnię. Prawie tysiąc toalet, telebimy o powierzchni 1,2 tys. m2, wysokość 82 metrów i główna kratownica dachu długa na ponad 300 metrów! Jest ich więcej, ale ta najważniejsza liczba to 66 665 miejsc siedzących, z opcją dodania kolejnych 10 tys. w razie organizacji Super Bowl. Który to Super Bowl odbędzie się właśnie na tym stadionie w 2018 roku.

US Bank Stadium

Reklama