Wiedeń: Co dalej ze stadionem narodowym Austrii?

źródło: DerStandard.at; autor: michał

Wiedeń: Co dalej ze stadionem narodowym Austrii? Radny miasta mówi „przebudujmy ten obecny”, ale federacja piłkarska radzi poczekać na wyniki przygotowywanego właśnie studium wykonalności.

Reklama

Przedstawiciel rady miasta Wiednia ds. sportu i kultury Andreas Mailath-Pokorny w wywiadzie opowiedział się jasno za przebudową istniejącego stadionu narodowego na wiedeńskim Praterze.

- Musimy i będziemy kontynuować z Ernst-Happel-Stadion. Mówię o dalszej przebudowie istniejącego stadionu – powiedział Mailath-Pokorny. Zapytany, czy rozważa jeszcze budowę nowej areny od zera odparł: – Mamy już stadion i jest chronionym prawnie zabytkiem.

Latem ma być przygotowane studium wykonalności dla stadionu. Pierwszym scenariuszem rzeczywiście jest udoskonalenie obecnego stadionu narodowego. Ale czy jedynym? Okazuje się, że może nawet nie dojść do żadnych zmian. – Jeśli wynik studium pokaże, że to rozsądne ekonomicznie, to przebudujemy stadion. Jeśli będzie za drogo, to tego nie zrobimy – argumentuje radny.

Tymczasem austriacka federacja piłkarska ÖFB, przy wsparciu ministerstwa sportu Austrii (SPÖ), liczy na budowę zupełnie nowego stadionu narodowego. Ich zdaniem ten obecny, powstały jeszcze w 1931 roku, jest najzwyczajniej za stary, by spełnił wszystkie oczekiwania. Taki scenariusz wymagałby jednak inwestycji ok. 300 mln €, a ta spadłaby najpewniej na samorząd Wiednia i ÖFB.

Ernst-Happel-Stadion© Peter Gugerell (copyright-free)

Reklama