UEFA: Polska dostanie kolejny istotny mecz?

źródło: własne | MK; autor: michał

UEFA: Polska dostanie kolejny istotny mecz? Gdańsk lub Warszawa powalczą o organizację Superpucharu Europy 2019. Zobacz wszystkich kandydatów do tego i innych wielkich meczów.

Reklama

Po Euro 2012, finale Ligi Europy 2015 oraz Euro 2017 tym razem w Polsce może odbyć się mecz o Superpuchar Europy w sierpniu 2019. PZPN zgłosił w terminie zainteresowanie organizacją tego wydarzenia. Na razie Związek przedstawił jako możliwe areny PGE Narodowy oraz Stadion Energa, ale docelowo będzie musiał wybrać z nich jeden, gdy przyjdzie przygotować szczegółowy wniosek.

Kiedy to będzie? Najpierw trzeba pojechać na warsztaty do Nyonu 1 marca, później na przygotowanie dokumentacji pozostanie czas do 5 czerwca 2017. Jeśli wniosek spełni wymogi UEFA, będzie poddany głosowaniu we wrześniu tego roku.

Oba zgłoszone polskie stadiony spełniają wymogi infrastrukturalne po organizacji Euro 2012, pod względem pojemności dalece przewyższają oczekiwania UEFA, która w założeniach traktuje Superpuchar Europy jako szansę dla mniejszych federacji i ich nowoczesnych stadionów.

Wystarczy zresztą rzut oka na konkurencję, w której najmniejszy obiekt mieści niespełna 19 tys. widzów. Do rywalizacji o Superpuchar 2019 mogą stanąć (jeśli sfinalizują wnioski na czas) Arena Kombetare (Albania), Astana Arena (Kazachstan), Groupama Arena (Węgry), Hampden Park (Szkocja), Sammy Ofer Stadium (Izrael), Stadium de Toulouse (Francja), Vodafone Arena (Stambuł) i Windsor Park (Irlandia Północna).

Final 2019

A w innych pucharach?

Najmniejsza jest konkurencja o finał Ligi Mistrzów, gdzie o wydarzenie konkurują zaledwie dwa obiekty. Pierwszy już istnieje, to otwarty w 2015 Stadion Olimpijski w Baku. Drugi, nowy dom Atletico Madryt, ma wreszcie powstać w tym roku. Oba znacząco przekraczają wymóg pojemnościowy 60 tys. miejsc na widowni.

Final 2019

Finał Ligi Europy 2019 zostanie rozstrzygnięty pomiędzy sześcioma miastami. Wśród nich znów pojawiają się Baku, stambulska Vodafone Arena oraz Hampden Park, tym razem stające do rywalizacji przeciwko Dinamo Arenie (Gruzja), przebudowanemu stadionowi Sevilli (Hiszpania), a także jednemu z dwóch niemieckich kandydatów – Mercedes-Benz Arenie lub Commerzbank-Arenie.

Final 2019

Na koniec po raz pierwszy spoglądamy na finał Ligi Mistrzów Kobiet, która ma szansę odbyć się w 2019 blisko naszych granic. Aż trzy z sześciu potencjalnych aren znajdują się w okolicy Polski (Praga, Kowno i Budapeszt). Kolejny konkurent to Hampden Park, Coliseo A. Perez oraz Astana Arena.

Final 2019

Reklama