Stadion Roku 2016: Powód 17 – Parc OL

źródło: własne | MK; autor: michał

Stadion Roku 2016: Powód 17 – Parc OL W pewnym momencie nie wierzyliśmy już, że powstanie. A jednak! Był jedną z gwiazd Euro 2016, a dziś to drugi najliczniej zapełniany stadion Francji i nasza jedyna tegoroczna nominacja z tego kraju.

Reklama

Otworzyli swój stadion jako ostatni z gospodarzy Euro 2016, ale dzięki temu w tym roku Olympique Lyonnais nie mają konkurencji wśród innych stadionów ze swojego kraju. Parc OL ma czym przekonać Was do głosowania w plebiscycie Stadion Roku 2016, ale nie każda z jego zalet jest widoczna gołym okiem.

Parc OL© Stéphane Sélo

Już przy pierwszym spojrzeniu, w dodatku z daleka, widać obszerny kapelusz zawieszony nad trybunami. Od 2008 do rozpoczęcia budowy w 2012 jego projekt zmieniał się bardzo istotnie. Analizowano różne rodzaje poszycia dachu i elewacji.

Niezmienne zostały jednak główne elementy koncepcji: dach na tym stadionie sięga daleko na zewnątrz, chroniąc widzów również na przedpolu, spacerujących wokół stadionu. Dodatkowe kolumny na zewnątrz sprawiają, że odwiedzający ma wrażenie wejścia do „lasu”, przestrzeni pół-zamkniętej. Właśnie las był inspiracją przy projektowaniu tej areny.

Parc OL© Aymeric Dufour

Zadaszenie ma jeszcze jedną rolę. Po jego spodniej stronie są zainstalowane panele akustyczne, dzięki którym doping ma być jeszcze lepiej słyszalny. Pomagają temu również trybuny, które są bardziej zwarte niż na innych arenach tej wielkości. Choć ma prawie 60 tys. miejsc, stadion na wschodnich przedmieściach Lyonu wizualnie ma prawie jednopoziomowe trybuny, pocięte tylko strefami dla najzamożniejszych. Za bramkami architekci celowo połączyli dolne sektory w jednolity poziom, by ułatwić organizację dopingu.

Parc OL© OLweb.fr

Fani dopingujący to tylko jedna z grup docelowych, którym ten obiekt ma się wydać wygodny. Jest ponad 100 prywatnych lóż, 8 klubów biznesowych, 290 punktów sprzedaży – od kiosków po restauracje.

Szybki i darmowy Internet zdolny jednorazowo obsłużyć 25 tys. widzów, możliwość zamówienia jedzenia bezpośrednio do swojego krzesełka (a krzesełka, pamiętajmy, przyjechały z Polski!) i inne udogodnienia, przez które część bardziej tradycyjnych kibiców nie do końca odnalazła się jak dotąd na Parc OL. Ale wart ponad 400 mln € obiekt z pewnością dostarczy im wielu wspaniałych przeżyć! A Wam jak się podoba? Głosowanie jest otwarte do 4 marca włącznie!

Parc OL

Reklama