Nowy stadion: Mosaic Stadium w Reginie

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy stadion: Mosaic Stadium w Reginie Poznajcie chyba najlepszy stadion futbolowy Kanady. Zgłosiliście go do konkursu Stadion Roku, więc dołącza do naszej bazy jeszcze przed oficjalnym otwarciem.

Reklama

Po zgłoszeniu nominacji do miana Stadionu Roku 2016 daliście nam z tym stadionem twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony został ukończony na przełomie sierpnia i września 2016, a z drugiej – na oficjalne otwarcie trzeba poczekać aż do lipca 2017. Sprawdziliśmy jednak i Mosaic Stadium spełnia nasze oczekiwania – był w pełni funkcjonalny w 2016, dlatego może dołączyć do nominowanych aren. Dziś dołączył więc do bazy Stadiony.net.

Mosaic Stadium

Nowy stadion futbolowy dla kanadyjskiej Reginy został zapowiedziany w 2012 roku. Rozważano nawet budowę areny z zasuwanym dachem, ale ostatecznie – z uwagi na koszty – zwyciężyła bardziej oszczędna wersja z dachem chroniącym jedynie widownię. Na lokalizację wybrano tereny odległe zaledwie o 430 metrów na zachód od dotychczasowego Mosaic Stadium. Stąd tez ten niesamowity widok na nowy obiekt z trybun tego starego:

Mosaic Stadium

Konstrukcja finansowa powstała w modelu PPP, tzn. samorząd związał się z partnerami prywatnymi. Ten najważniejszy to Saskatchewan Roughriders, jeden z najpopularniejszych klubów CFL. Finansowanie spoczęło jednak przede wszystkim na barkach podatników. Rząd prowincji Saskatchewan wsparł projekt grantem w wysokości 80 mln $, miasto z własnych środków dołożyło 73 mln $, na dalsze 100 mln zaciągnęło kredyt, który ma być spłacany z opłaty doliczanej do biletów. Resztę, czyli ok. 9% całości, pokrywa klub Roughriders.

Po przygotowaniu wstępnego studium przez Pattern Architects zadanie projektowania otrzymała znana zwłaszcza w USA pracownia HKS. Ta stworzyła bardzo rozpoznawalny układ widowni, w którym prawie 70% widzów znajduje się na dolnym poziomie, wtopionym w ziemię na ok. 10 metrów. Dzięki temu goście są możliwie blisko boiska, co ma znaczenie również z powodu uwzględnienia opcji rozgrywania meczów piłkarskich (szerszy plac gry).

Trybuny w wyjściowej konfiguracji mieszczą ok. 33 tys. widzów (z opcją powiększenia tymczasowo do 40 tys.) i są otwarte od południowej strony. Miałoby to dobrą rolę przy utrzymaniu boiska, gdyby nie fakt instalacji w pełni syntetycznej trawy. Nad trybunami znajduje się efektownie wygięta i zadarta konstrukcja dachu o łącznej powierzchni 12 640 m2. Jego najwyższy punkt znajduje się aż 46 metrów nad poziomem gruntu, czyli 56 metrów nad boiskiem.

Mosaic Stadium

Formalnie budowa stadionu ruszyła w czerwcu 2014, choć ten moment poprzedziły prace ziemne. Całkowite ukończenie głównej konstrukcji wykonawca zgłosił dokładnie 808 dni po rozpoczęciu, choć później trwały jeszcze prace wykończeniowe i wyposażenie obiektu. Ostatnie prace nie przeszkodziły jednak w organizacji dwóch wydarzeń rozruchowych we wrześniu i październiku 2016, które zgromadziły łącznie prawie 32 tys. widzów.

Przez najbliższych 20 lat obiekt będzie nosił nazwę Mosaic Stadium, dokładnie jak jego poprzednik. Firma Mosaic podpisała umowę w 2016, jednocześnie kończąc ją na starym obiekcie. To rzadki przypadek kontynuacji tego samego partnerstwa naming rights na dwóch następujących po sobie stadionach!

Reklama