Nowy stadion: Estádio do Maritimo

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy stadion: Estádio do Maritimo Od niedawna w użytku, od dziś na Stadiony.net. Najnowszy stadion w rodzinnym mieście Cristiano Ronaldo stał się chlubą lokalnego Maritimo, choć jego budowa o mały włos nie zakończyła się przedwcześnie.

Reklama

Wielki Cristiano Ronaldo urodził się dosłownie 350 metrów od tego stadionu. Gdy się rodził, stał tu podstarzały już lekkoatletyczny Estádio dos Barreiros, ale dziś nie ma po nim śladu. Jest za to klasycznie futbolowy następca, już w prywatnych rękach zamiast w samorządowych.

Estadio do Maritimo

W kwietniu 2009 stadion w Funchal oficjalnie przestał być obiektem publicznym, przechodząc w zarząd CS Maritimo. Klub zobowiązał się, że budynek nie będzie już ciężarem dla podatników, ale w zamian inwestycja w jego przebudowę miała otrzymać wsparcie publiczne. By to było możliwe, podzielono jej części na sportową i komercyjną.

Prace nad przebudową ruszyły pod koniec lata 2009, ponieważ projekt planowanej modernizacji był gotowy już od wielu miesięcy. Niestety, po niewiele ponad roku prac budowa została wstrzymana z powodu cofnięcia dotacji publicznej, szacowanej na ok. 31,5 mln €.

Po wielu perturbacjach udało się wznowić roboty dopiero w 2014 roku i doprowadzić do oddania pierwszej trybuny – północnej. Później prace poszły już sprawnie, ponieważ do 2015 gotowe były też wschodnia i południowa trybuna, umożliwiając przeniesienie widzów na nowe sektory i rozbiórkę głównej zachodniej trybuny. Budowa jej następczyni zakończyła się późną jesienią 2016.

Estadio do Maritimo

Całkowita przebudowa miała proste założenia: przeobrażenie starego stadionu lekkoatletycznego w bardziej kompaktowy piłkarski, oferujący nie mniej niż 9 tys. zadaszonych krzesełek.

Dodatkowo główny architekt Pedro Araújo rozwiązał problem braku parkingów poprzez ulokowanie trójpoziomowego parkingu pod trybuną wschodnią. Tam widzowie po schodach idą na czwarty poziom, czyli zewnętrzną promenadę stadionu będącą jednocześnie tarasem widokowym na piękną okolicę.

Widok na morze i wzgórza Funchal oferują również loże na zachodniej trybunie. To tu znajduje się loża prezydencka oraz 42 mniejsze prywatne loże. Dzięki ich oddaniu do użytku stadion przekroczył w grudniu 2016 granicę 10 tys. miejsc na widowni.

Reklama