Nowe stadiony: Świeżynki z Trabzonu i Izmiru

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Świeżynki z Trabzonu i Izmiru W najbliższy weekend kibice Trabzonsporu po raz pierwszy obejrzą mecz na tym pięknym stadionie. Tymczasem w Izmirze mecze odbywają się już na innym, znacznie mniejszym obiekcie.

Reklama

Jeden z nielicznych klubów z mistrzostwem Turcji na koncie już odlicza dni. W niedzielę Trabzonspor rozegra pierwszy mecz na nowym stadionie, nazwanym na cześć piłkarza i trenera Şenola Güneşa. Formalnie obiekt został otwarty z kompletem widowni jeszcze w grudniu, ale odbył się wtedy wiec, a nie mecz. Dopiero teraz z hybrydowej murawy skorzystają piłkarze. Z tej okazji, ale i z powodu Waszej nominacji do miana Stadionu Roku 2016, dodaliśmy ten stadion do bazy Stadiony.net.

Zaczęło się jeszcze w 2007

Długo zanim ruszył ogólnokrajowy program wymiany stadionów, już w 2007 roku w tureckim Trabzonie był już plan stworzenia reprezentacyjnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego w zachodniej dzielnicy Akyazı. Na sztucznie usypanym nabrzeżu miał stanąć wielki stadion dla Trabzonsporu, oparty o koncepcję, jaką niemieckie biuro ASP Architekten wcześniej przygotowało dla Moguncji.

Akyazi Stadi, Bornova Stadi

Odrzucona w Niemczech, wizja znalazła akceptację w Turcji i geometryczna bryła głównego stadionu stała się centralnym punktem kompleksu Akyazı. W latach 2011-2013 odzyskano od morza teren o powierzchni aż 79,5 ha, umożliwiając start prac budowlanych. Pierwotnie liczono, że inwestycja zakończy się w dwa lata, ale zamiast końca 2015 roku, piłkarską część kompleksu udało się zakończyć dopiero w na przełomie listopada i grudnia 2016. Co ciekawe, i w ceremonii rozpoczęcia budowy, i przy okazji otwarcia, główną postacią był Recep Tayyip Erdogan, za pierwszym razem jako premier, a za drugim jako prezydent Turcji.

Akyazi Stadi, Bornova Stadi

Z wielkiej przestrzeni 795 tys. m2 projekt wykorzystał 418 tys. m2 na wschodzie, zachodnią część zostawiając pod kolejne inwestycje. Z tej powierzchni ok. 155 tys. m2 (15,5 ha) zajęły obiekty sportowe, w tym 7 boisk piłkarskich (w tym 2 pełnowymiarowe), 4 korty tenisowe czy 2 boiska do koszykówki. Reszta to parkowa przestrzeń rekreacji dla mieszkańców.

Akyazi Stadi, Bornova Stadi

Oczywiście kluczowa rola należy do stadionu, którego powierzchnia zabudowy to 45,2 tys. m2, a uwzględniając place wokół niego – 134,9 tys. m2. Wyposażony w 438 podziemnych miejsc parkingowych obiekt piłkarski powstał na sporych rozmiarów podeście, umożliwiając widzom wstęp na trybuny od północy i południa. Na betonowym cokole wznosi się wyrazista, ostra bryła powstała z rozpiętych na stalowym szkielecie trójkątnych płatów membrany. Biel membrany przełamują akcenty w barwach „Bordo-Mavi”, a także pomalowana na czerwono spodnia część trybun.

Akyazi Stadi, Bornova Stadi

Widownia jest podzielona na dwa poziomy, oferując łącznie 41,5 tys. miejsc. Odległość trybun od murawy to 8,5 m wzdłuż boiska i 10 m za bramkami. Najwyższy rząd znajduje się na wysokości piątego piętra. Zachodnia trybuna oferuje najmniej miejsc, za to pokaźną liczbę tych najdroższych, w tym aż 122 loże oraz prawie 3 tys. miejsc biznesowych na otwartej trybunie.

 

Bornova Stadyumu, Izmir

Drugi z dodanych dziś stadionów to również świeżo otwarty, choć znacznie mniej imponujący obiekt. Prace nad nowym stadionem w gminie Bornova (wschodni wylot z Izmiru) ruszyły w 2013, gdy obok zaczęła powstawać autostrada i teren stał się odpowiedni dla takiej inwestycji. Na 27 tys. m2 najpierw powstały dwie trybuny: zachodnia i wschodnia. Ta druga nie osiągnęła pełnej długości boiska.

Akyazi Stadi, Bornova Stadi

Akyazi Stadi, Bornova StadiTen wyjściowy układ był gotowy już w 2015 roku, ale oficjalne otwarcie przeprowadzono dopiero w październiku 2016, gdy ukończony został drugi etap. W jego ramach stanęła niewielka południowa trybuna (dla ok. tysiąca widzów, ponieważ na więcej nie było miejsca), a także wysokie na 50 metrów maszty oświetleniowe.

Z trzema trybunami obiekt zaczął spełniać wymogi krajowe i UEFA (3 Kategoria) i zaczął gościć mecze ligowe. Z uwagi na trwające przebudowy innych stadionów w mieście, swoje mecze jako gospodarze rozgrywają tu nie tylko Bornova Belediyespor, ale też bardziej Göztepe SK, Altınordu.

Docelowo pojemność obiektu ma osiągnąć 12,5 tys. miejsc, gdy w 2017 dobudowana zostanie największa trybuna północna, domykająca obiekt. Wtedy, po zakończeniu ostatniej fazy, koszt stadionu ma wynosić 32,9 mln lir.

Akyazi Stadi, Bornova Stadi

Reklama