Manchester: Old Trafford teraz już musi urosnąć?

źródło: własne | MK

Manchester: Old Trafford teraz już musi urosnąć? Minęło raptem kilka godzin od informacji o pomniejszeniu Old Trafford, a już pojawia się „odgrzany” news o rozbudowie do 88 tysięcy. Tylko czy tym razem można w to uwierzyć?

Reklama

O rozbudowie Old Trafford do 88-90 tysięcy słyszymy od poprzedniej dekady. Tym bardziej dziwi, że prawie wszystkie istotne media sportowe znów „łyknęły” spekulacje tabloidowego „Daily Mail” o rozbudowie do dokładnie 88 tysięcy miejsc.

Tymczasem doniesienia „Daily Mail” to dosłownie odgrzanie informacji opublikowanej przed rokiem przez amerykańskie ESPN. Czyli, w dużym skrócie, największy ligowy stadion Anglii miałby urosnąć poprzez nadbudowę 7,5 tys. miejsc do trybuny południowej i kolejnych 4,5 tys. w dwóch narożnikach tej trybuny. W uproszczeniu mogłoby to wyglądać tak:

Old Trafford

„Daily Mail” nie podało żadnej nowej informacji ponad to, co już było wiadome. Termin publikacji nie jest jednak przypadkowy. Wczoraj Man United potwierdzili, że usuną ok. 2600 miejsc na północnej i wschodniej trybunie, a zmniejszanie pojemności areny wyprzedanej w 99% to spory logistyczny problem.

Na informację zareagowali zresztą kibice Manchesteru. Jedno z najważniejszych stowarzyszeń, MUST, zażądało od klubu działań na rzecz powiększenia stadionu. Może trochę zbyt optymistycznie, stowarzyszenie prosi o stworzenie „największego stadionu Europy”, zapominając o tym, że za kilka lat Camp Nou przebije granicę 105 tysięcy miejsc

Tylko spekulacje, ale uzasadnione

Nie ma jednak wątpliwości, że informacje o planowanej rozbudowie Old Trafford są zasadne. Manchester United w sezonie 2015/16 wyszedł na pierwsze miejsce wśród najlepiej zarabiających klubów Europy, pierwszy raz od sezonu 2003/04. Klub pobił rekord, zarabiając 515 mln funtów (2,6 mld zł!).

Już od jakiegoś czasu „Czerwone Diabły” wykupują domy stojące za południową trybuną, by zrobić miejsce na rozbudowę. Zapotrzebowanie na dodatkowe bilety mają i jeśli uda się rozbudować do 88 tysięcy, to wszystko wskazuje, że pobiją dwa rekordy: i zysków, i średniej frekwencji na meczach. Ostatnia kwestia, na którą nie ma jasnej odpowiedzi, to koszt nadbudowy trybun nad linią kolejową.

Reklama