Nowy projekt: Wielkie marzenie w Białej Podlaskiej

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy projekt: Wielkie marzenie w Białej Podlaskiej Po co 4-ligowemu klubowi stadion dla prawie 8 tysięcy widzów? I czy miastu jest potrzebny obiekt, na który wejdzie co siódmy mieszkaniec? Niekoniecznie, ale ten plan ma więcej sensu, niż się wydaje.

Reklama

Ostatni raz o wielkich stadionowych planach w Białej Podlaskiej w całej Polsce było głośno 14 lat temu, gdy turecki inwestor Vahap Toy zamierzał właśnie przy polsko-białoruskiej granicy zbudować stadion narodowy dla prawie 70 tysięcy widzów.

Dziś o takich szaleństwach nie ma mowy, ale i tak można zaryzykować stwierdzenie, że magistrat celuje wyżej, niż powinien. Można, choć warto wcześniej przyjrzeć się propozycji. Pokazana wczoraj koncepcja autorstwa Biura Projektowego ATS999 jest ambitna, ale nie przesadnie. Jeśli będzie prowadzona z głową, efektem może być stadion dostosowany i do norm PZPN, i do zapotrzebowania w mieście.

Stadion w Białej Podlaskiej© UM Biała Podlaska, ATS999

A to, umówmy się, nie jest dziś szczególnie duże. Fakt, w ostatnich latach stadion przechodził modernizację, ale nie ma nawet tysiąca miejsc i wśród trzecio- (czyli czwarto-) ligowych aren południowo-wschodniej Polski jest jednym z najsłabszych.

Stadion w Białej Podlaskiej© UM Biała Podlaska, ATS999

Nowy stadion dla grającego tu Podlasia ma stanąć dokładnie w miejscu tego dotychczasowego, choć jego układ będzie zupełnie inny. Na swoim miejscu zostaje boisko, natomiast nie przetrwa nawet obrys dawnej bieżni, a rolę głównej trybuny przejmie ta na wschodzie stadionu. Stadion ma być zwartym, w pełni zabudowanym obiektem piłkarskim, w dodatku sprzężonym z halą sportową wbudowaną w północno-wschodni narożnik.

Stadion w Białej Podlaskiej© UM Biała Podlaska, ATS999

Docelowo jego pojemność szacowana jest na 7800 miejsc, jednak w pierwszym etapie powstanie tylko trybuna wschodnia dla 3300 osób oraz wspomniana hala, która ma służyć przede wszystkim uczniom pobliskiej szkoły średniej. Ten etap powinien pochłonąć kilkanaście milionów złotych. Drugi krok to dobudowanie przeciwległej trybuny zachodniej dla 1500 widzów.

Stadion w Białej Podlaskiej© UM Biała Podlaska, ATS999

Dodatkowo, w razie zapotrzebowania, będzie można dobudować również trybuny na południu (1700 miejsc) i północy (1300), umożliwiając nawet grę w Ekstraklasie. Co istotne, od początku obiekt ma być otoczony nowocześnie wyglądającą elewacją, zanim jeszcze wewnątrz powstaną ostatnie z trybun. Dzięki temu będzie się wydawał kompletny nawet na wczesnym etapie użytkowania.

Reklama