Nowe stadiony: Raków, Zabrze, Wejherowo i Myszków

źródło: własne | MK

Nowe stadiony: Raków, Zabrze, Wejherowo i Myszków Do naszej bazy tej nocy doszły cztery kolejne stadiony z Polski. W tym te, których bardzo nam brakowało, drugoligowe areny z Częstochowy i Wejherowa.

Reklama

Dzięki uprzejmości Jörga Pocherta i Damiana Szczepanika możemy Wam dziś pokazać, jak aktualnie wyglądają kolejne polskie stadiony. Tym razem czas na Raków Częstochowa, Spartę Zabrze, Gryf Wejherowo oraz MKS Myszków!

Polish stadiums

 

Stadion Sparty, Zabrze

Polish stadiums© Jörg Pochert

Stadion w zabrzańskich Mikulczycach dysponuje starymi nasypowymi trybunami o maksymalnej wysokości 12 rzędów, które dawniej umożliwiały oglądanie meczów nawet 13 tysiącom widzów.

Obiekt podzielił jednak losy klubu użytkującego go, który po krótkim pobycie w II lidze w latach 70. w kolejnej dekadzie spadł do III ligi, a od 1985 roku nieprzerwanie gra w niższych ligach. Nie było więc potrzeby remontu całego obiektu, jedynie północna główna trybuna z budynkiem klubowym została wyposażona w krzesełka i zadaszenie.

 

Stadion Rakowa, Częstochowa

Polish stadiums© Damian Szczepanik

Stadion sportowy w dzielnicy Raków powstał w 1955 roku i, co było wtedy stosunkowo powszechne, otwarto go 22 lipca. Wtedy jeszcze nie grał na nim Raków, ta nazwa powróciła do użycia dopiero w 1956. Obiekt powstał z myślą i o piłce, i o lekkoatletyce, choć ta druga już nie jest uprawiana, nawet po zarysie starej bieżni nie ma już pozostałości.

Polish stadiums© Damian Szczepanik

Gdy go oddawano, stadion miał nominalną pojemność ok. 8 tys. osób. W swej historii widywał jednak znacznie większe tłumy, w tym ok. 10 tys. widzów w barażu o awans do III Ligi w 2005 roku, gdy Raków wracał na centralny szczebel rozgrywek.

Aktualnie pojemność to niewiele ponad 2 tys. miejsc, zredukowana drastycznie po instalacji krzesełek i wyłączeniu fragmentów trybun z użytkowania. Doraźne modernizacje w XXI wieku jedynie pomagały osiągać minimum wymogów, ale w dalszej perspektywie jest planowana gruntowna przebudowa.

 

Stadion Gryfa, Wejherowo

Polish stadiums© Jörg Pochert

W praktyce ten stadion nie znajduje się w mieście, widzowie na każdy mecz muszą przejść ok. 500 metrów od najbliższych zabudowań, wspinając się na Wzgórze Wolności. Właśnie tu od 1927 roku stoi miejski obiekt sportowy, otoczony z każdej strony lasem.

Pierwotnie lekkoatletyczny, od 2010 roku obiekt jest wyłącznie piłkarski. Widzom oferuje północną trybunę krytą oraz południową na trawiastym nasypie. Liczba miejsc siedzących to 939, choć w przypadku zgody na dopuszczenie widowni stojącej może się tu zmieścić ok. 2500 osób. Tak duża liczba miejsc nie jest jednak potrzebna. Choć klub gra w stosunkowo wysokiej II Lidze, rzadko gromadzi więcej niż 500 osób.

 

Stadion MOSiR, Myszków

Polish stadiums© Jörg Pochert

Miejski stadion w Myszkowie powstał po południowej stronie miasta. Dziś to główne boisko otoczone bieżnią, budynek klubowy po zachodniej stronie oraz kryta trybuna dla 480 widzów po wschodniej. Za nią znajduje się boisko treningowe. Gospodarzem jest grający w IV lidze (czyli piątej) MKS Myszków.

Reklama