Bytom: Jest przetarg na nową Olimpijską

źródło: własne | MK; autor: michał

Bytom: Jest przetarg na nową Olimpijską Nie mniej niż 8 470 krzesełek, wszystkie pod dachem i na trzech niezależnych trybunach. To już wiemy o nowym stadionie Polonii Bytom. Kiedy powstanie? Najwcześniej w 2019.

Reklama

Spółka Bytomski Sport ogłosiła wczoraj przetarg na budowę nowego stadionu przy Olimpijskiej. Przed uczestnikami spore zadanie, ponieważ nowe trybuny trzeba postawić za zaledwie 35 mln zł. Piszemy „zaledwie”, ponieważ dawno w naszym kraju nie powstał kompletny obiekt dla 8470 widzów za takie pieniądze. W Bytomiu poczynili jednak pewne oszczędności: pozostawienie aktualnej podgrzewanej płyty i masztów oświetleniowych ma obniżyć koszt o ok. 20 mln zł.

Stadion Polonii Bytom

Między boiskiem a masztami mają powstać trzy niezależne trybuny (po wschodniej stronie będzie podwójna hala widowiskowa), a rolę głównej zachowa południowa. Tu trzeba zaprojektować nie mniej niż 2800 miejsc, w tym 500 dla VIP-ów i 48 dla prasy. Nie będzie ratowania starych wałów, trybuny mają powstać bliżej boiska niż dziś i na konstrukcji żelbetowej. Wykonawca musi też przewidzieć miejsce na rozbudowę o kolejnych 2,5 tys. miejsc siedzących.

Cała widownia w Bytomiu ma być zadaszona, a poszycie – wbrew pierwszym wizualizacjom – ma być częściowo przezierne (w przetargu proponowany jest poliwęglan), by dopuszczać więcej światła do boiska. Zmian w porównaniu z dotychczasowymi wizualizacjami będzie zresztą więcej, ponieważ projekt stadionu dopiero powstanie, w dużej mierze na ich podstawie.

Stadion Polonii Bytom

Szczegóły poznamy najpewniej pod koniec 2017 roku, ponieważ teraz oferenci mają czas do 1 lutego na przygotowanie swoich propozycji. Po analizie ofert i wyłonieniu zwycięzcy ten otrzyma 8 miesięcy na stworzenie pełnej dokumentacji (okolice listopada 2017) i uzyskanie koniecznych pozwoleń.

Dopiero wtedy będzie można ruszyć z budową. Na nią, zgodnie z harmonogramem, pozostanie 18 miesięcy, czyli równo półtora roku. Można więc liczyć, że stadion spełniający wymogi PZPN powstanie w Bytomiu w połowie 2019 roku.

Równolegle ze stadionem Bytomski Sport poszukuje projektu i wykonawcy dla hal sportowych, które mają mu towarzyszyć. Obie z przeznaczeniem hokejowym, w tym jedna główna z widownią dla 2500 widzów. To znacznie droższa część planowanego kompleksu, ponieważ na hale miasto zamierza przeznaczyć 70 mln zł.

Reklama