Arabia Saudyjska: Wielka zmiana, której prawie nie widać

źródło: własne | MK; autor: michał

Arabia Saudyjska: Wielka zmiana, której prawie nie widać Cały zamysł tego projektu opiera się na tym, by narodowy stadion w Rijadzie wyglądał po przebudowie prawie tak, jak w chwili otwarcia w 1987. I słusznie, bo jego piękno szkoda niszczyć.

Reklama

Generalny Zarząd Sportu (GpywSa) Arabii Saudyjskiej wybrał niedawno najlepszą koncepcję przebudowy King Fahd International Stadium. Narodowy stadion Arabii Saudyjskiej będzie obchodził 30 lat w nadchodzących miesiącach, więc wymaga modernizacji. Nie wymaga natomiast zmiany wizerunku, ponieważ projekt jego dachu dziś jest tak samo piękny jak w 1987 roku, w dodatku trwale wrósł już w krajobraz Rijadu.

King Fahd Intl Stadium© Schiattarella Associati

Wzorowana na namiocie Beduinów konstrukcja pozostanie nietknięta po wprowadzeniu zmian autorstwa Schiattarella Associati, choć na zapleczu i wewnątrz stadionu zmieni się bardzo wiele. Chodzi przede wszystkim o przebudowę zachodniej części areny, gdzie od lat zasiadają najbogatsi goście.

Tu przewidziano stworzenie sztucznego zbocza pokrytego trawą, które w naturalny sposób połączy przedpole stadionu z jego trybunami. Dla mieszkańców czy osób przejeżdżających obok ta obszerna konstrukcja będzie prawie niezauważalna, podczas gdy gościom zapewni zacieniony parking na tysiąc aut, chłodny plac do spotkań i nowe drogi dojścia do trybun.

King Fahd Intl Stadium© Schiattarella Associati

King Fahd Intl Stadium© Schiattarella Associati

Same trybuny zmienią się z aż trzech stron, nietknięta będzie tylko największa – wschodnia. Pozostałe zostaną ścięte o kilka lub nawet kilkanaście rzędów, a centralna loża królewska ma być zburzona w całości. Tym sposobem pojemność spadnie z prawie 69 tys. do 50 tys. miejsc, a tytuł największego stadionu w kraju powędruje do King Abdullah SC Stadium w Dżeddzie.

King Fahd Intl Stadium© Schiattarella Associati

Nowa strefa premium będzie obejmować pas przeszklonych, klimatyzowanych sal dla gości, a nad nimi całe piętro z mniejszymi prywatnymi lożami. Na razie nie wiemy, ile będą kosztowały zaproponowane zmiany, ale znając Saudów akurat ta część jest najmniej istotna. Początek prac zaplanowano na pierwsze tygodnie 2017 roku.

King Fahd Intl Stadium© Schiattarella Associati

Reklama