Nowy projekt: Wielka przebudowa Jaskółczego Gniazda?

źródło: Tarnow.pl / własne | MK

Nowy projekt: Wielka przebudowa Jaskółczego Gniazda? Pierwszy raz od 2004 roku jest plan, jak przebudować stadion tarnowskiej Unii. Czy będą pieniądze? Na razie jest koncepcja, czekamy na kolejne kroki.

Reklama

Dziś w Tarnowie zaprezentowano koncepcję nowego Jaskółczego Gniazda. Miały być dwie, ale nie ma, jest jedynie opcja wyboru droższego i tańszego wariantu. Podstawowy zakłada zadaszenie jedynie głównej trybuny, podczas gdy droższy – również łuków.

Dlaczego nie ma mowy o przekryciu wschodniej trybuny? Ponieważ jej nie będzie. Stadion leży zbyt blisko ul. Czerwonych Klonów, by budować tam widownię, dlatego nowe żelbetowe trybuny na planie litery C pomieszczą całość z planowanych 10 tys. krzesełek. Na wschodzie będzie jedynie wieża telewizyjna.

Stadion Unii Tarnów© UM Tarnów

Urząd miasta planuje stworzenie dużego pawilonu po zachodniej stronie, który ma posiadać m.in. salę konferencyjną, pomieszczenia biurowe, dwa poziomy skyboksów, zaplecze sanitarne, powierzchnie do wynajęcia, windy, pomieszczenia magazynowe i telebim.

Stadion Unii Tarnów© UM Tarnów

Z jednej strony wszystkie istniejące trybuny zostaną zburzone, ale z drugiej – stare maszty oświetleniowe wciąż będą górowały nad okolicą. Całość zostanie obudowana wysoką ścianą, by stworzyć zamkniętą bryłę. Dzięki temu obiekt będzie spójny architektonicznie i jednocześnie lepiej ochroni okolicę przed hałasem w dniu wyścigów.

Decyzja o wyborze jednego z dwóch wariantów ma zapaść do końca tego roku. Program funkcjonalno-użytkowy, który zostanie opracowany w oparciu o wybraną koncepcję, ma być gotowy w połowie grudnia.

Stadion Unii Tarnów© UM Tarnów

Z kolei na początku przyszłego roku miasto planuje zlecić w drodze przetargu modernizację Stadionu Miejskiego metodą „projektuj i buduj”. Model p+b oznacza, że nie należy przywiązywać się do prezentowanych wizualizacji, ponieważ dokumentację projektową przygotuje dopiero wybrany wykonawca.

Dalsze kroki na razie są niejasne, ponieważ koszt jest szacowany na ok. 50 mln zł i patrząc na planowaną skalę wydaje się, że to raczej optymistyczny scenariusz. Tymczasem już tych 50 milionów Tarnów nie ma i musi szukać środków poza swoim budżetem. Gdzie? To na razie niejasne.

Reklama