Nowe stadiony: Żuraw, kwiat i długi rękaw

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Żuraw, kwiat i długi rękaw Ten tytuł kompletnie nie ma sensu tak długo, jak nie przeczytacie, czym są inspirowane nasze najnowsze nabytki z Chin. Mają od 30 do 37 tys. miejsc, czyli w skali Chin to maluchy…

Reklama

Chinese stadiums

Yancheng SC Stadium, Yancheng

Jeszcze w 2009 roku istniały tu tereny uprawne, ale w 2011 trwała już budowa największego stadionu w Yanchengu. Teren o powierzchni aż 41 hektarów otoczyły szerokie aleje, a nowa południowa dzielnica zaczęła powstawać w cieniu rosnących na północy biurowców.

Chinese stadiums

Choć do 2016 roku powstał jedynie stadion, docelowo zaplanowano tu także halę widowiskową dla ok. 8 tys. widzów, krytą pływalnię na 1500 miejsc oraz kryty kort tenisowy. Te trzy obiekty mają przypominać bryłki soli, nawiązując do tradycji miasta (Yancheng to dosłownie „Miasto Soli”).

Chinese stadiums

Sam główny stadion ma nieco inną symbolikę, choć wszystkie budynki zostały zaokrąglone, by zmniejszyć wizualny wpływ na otoczenie. Nawet po zmiękczeniu bryły, wysoki na 45,6m stadion jest wyrazisty i ma przypominać żurawia mandżurskiego obejmującego skrzydłami trybuny. Żuraw to symbol długowieczności/nieśmiertelności, a kolorystyka (cztery odcienie szarości i czerwień) nawiązuje właśnie do tego gatunku. Łącznie na „skrzydła” składa się 30 tys. trapezoidalnych paneli z kompozytów aluminiowych (łącznie aż 60 tys. m2).

Chinese stadiums

Pod nimi kryje się 57 tys. m2 powierzchni użytkowej, rozłożonej na 4 piętra. Same trybuny, choć jednopoziomowe, mieszczą ponad 37 tys. widzów.

Kompleks ma być jednym z wiodących w Chinach od względem ekologii. Zbierana z deszczu woda nie tylko pozwoli podlać roślinność, pielęgnować boiska i zaopatrzyć toalety, ale też uruchomić myjnię samochodową. Do tego przewidziano również ok. 4 tys. m2 baterii słonecznych.

 

Tongling SC Stadium, Tongling

Nowy prowincjonalne centrum sportu w Tongling zaplanowano jako część wielkiej rozbudowy miasta. Na północy ośrodka powstają zupełnie nowe dzielnice, które w dużej mierze zajmują podmokłe tereny rolnicze. Nic więc dziwnego, że budowa stadionu i hali widowiskowej na 23,5 ha wymagała wzmocnienia poprzez wbicie ok. 2,5 tys. pali.

Chinese stadiums

Stadion zajmuje powierzchnię 44 111 m2 i jest największym elementem kompleksu sportowego. Obok niego powstały hala widowiskowa dla 5 tys. osób oraz stadion treningowy z niewielką trybuną. Sam stadion ma zaplecze wznoszące się na aż 6 pięter w najwyższym punkcie (zachodnia trybuna), ale ogromna większość jego zaplecza, w tym liczne szatnie, znajduje się na parterze. Główna promenada dla widzów jest na pierwszym piętrze.

Chinese stadiums

W krajobrazie okolicy stadion przykuwa wzrok jaskrawą czerwienią bryły o wysokości 47m w szczytowym miejscu. Ma przypominać kwitnący kwiat, a rytmiczna i ostra w formie konstrukcja ożywia obiekt, symbolizując witalność.

Chinese stadiums

Jedynym problemem jest budowa. Oficjalnie ruszyła w grudniu 2010, ale została wstrzymana po kilkunastu miesiącach. W sierpniu 2013 wystartowała ponownie i w 2014 konstrukcyjnie obiekt był gotowy. Wtedy znów nastąpił przestój spowodowany brakiem środków i dopiero w 2015 udało się położyć bieżnię.

W pierwszej połowie 2015 udało się dojść do poziomu 99%, ale do dziś nie udało nam się ustalić, czy wszystko jest na swoim miejscu. Mimo długich poszukiwań nie znaleźliśmy ani jednego zdjęcia z zainstalowanymi krzesełkami, których zaplanowano ok. 30 tysięcy…

 

Suining SC Stadium, Suining

Kompleks sportowy ze stadionem wielofunkcyjnym i krytą pływalnią powstał w syczuańskim Suining w 2014 roku. Jest ozdobą wschodniego nabrzeża miasta, gdzie od wód Fu Jiang dzieli go zaledwie kilkadziesiąt metrów. Obiekty zajmujące łącznie 79 190 m2 (z czego stadion 59 780, a hala 19 410) są otoczone wysokiej jakości otwartą przestrzenią rekreacyjną z dużą liczbą kortów tenisowych i odkrytych boisk sportowych.

Chinese stadiums

Dwa główne obiekty są ze sobą połączone poprzez zawinięty dach. Ta wymyślna konstrukcja autorstwa uznanego instytutu architektury Uniwersytetu Tongji ma symbolizować ruch. Nie byle jaki ruch, ale tradycyjny chiński taniec shuixiu, którego głównym elementem są długie, wijące się rękawy. Tak też wije się wstęga dachu nad trybunami i pływalnią, zostawiając jedynie południowy łuk stadionu odkryty i otwarty na wody Fu Jiang.

Chinese stadiums

Nowoczesny 30-tysięcznik w Suining powstał, by umożliwić miastu organizację Igrzysk Prowincjonalnych Syczuanu.

Chinese stadiums

Reklama