Nowa budowa: Pierwszy stadion za 11 miliardów!

źródło: własne | MK

Nowa budowa: Pierwszy stadion za 11 miliardów! Trudno w to uwierzyć, ale on naprawdę ma kosztować prawie 11 mld złotych w przeliczeniu. W tym tygodniu formalnie wszedł w etap budowy, choć prace przygotowawcze trwały od dwóch lat.

Reklama

W czwartek oficjalnie wbili łopaty. Kto? Między innymi miliarder Stanley Kroenke (większościowy udziałowiec Arsenalu i właściciel LA Rams) czy komisarz ligi NFL Roger Goodell. Na ceremonię zaproszono garstkę gości i przedstawicieli mediów, a na miejscu czekał na nich krajobraz prawie pustynny, ponieważ ogromne połacie terenu były oczyszczane przez ostatnie 2 lata.

Hollywood Park Stadium

Tu, na ponad 120 hektarach (!) na południe od centrum Los Angeles, powstanie najdroższy stadion w historii świata wraz z licznymi funkcjami towarzyszącymi. Zlokalizowany w gminie Inglewood, zastąpi dawny tor wyścigowy Hollywood Park, którego rozbiórka ruszyła w 2014 roku. Wtedy jeszcze Kroenke nie miał ani pozwolenia na budowę, ani gwarancji, że NFL zgodzi się na przeniesienie Rams z St. Louis do Los Angeles.

Hollywood Park Stadium

Dziś te przeszkody zostały w tyle, nawet jeśli cena za stadion poszła w górę w stosunku do pierwotnych założeń. W 2014 miał kosztować 1,86 mld $, tymczasem dziś jest wyceniany na 2,6 mld $ (10,9 mld zł). Wszystkie środki mają pochodzić z prywatnych źródeł.

Hollywood Park Stadium

Zaprojektowany przez HKS Architects stadion dla Rams ma pomieścić ponad 70 tys. widzów na miejscach siedzących i nawet kolejnych 25 tys. na stojących. Zgodnie z deklaracją architektów istnieje możliwość organizacji widowni dla ponad 100 tys. osób na najważniejsze wydarzenia.

Hollywood Park Stadium

Widownia podzielona na wiele poziomów będzie wyjątkowa choćby pod tym względem, że w ogromnej większości znajdzie się pod poziomem gruntu. Wkopany głęboko (ok. 27,5 m) stadion nie zdominuje więc krajobrazu, choć jego dach stanie się rozpoznawalnym elementem całej okolicy, osiągając wysokość ok. 53 m.

Hollywood Park Stadium

Przekryje nie tylko trybuny, ale też półotwarte place oraz halę widowiskową dla 6 tys. widzów na południe od stadionu. Pokryte metalem i przezroczystym ETFE zadaszenie ma sprawiać wrażenie przebywania na otwartym powietrzu, a jednocześnie chronić przed negatywnym wpływem pogody.

Cały teren inwestycji pokryje ogromną powierzchnię 120,5 ha. Poza stadionem i halą zaplanowano hotel (ok. 300 pokoi), 2,5 tys. mieszkań oraz ok. 93 tys. m2 powierzchni biurowych i komercyjnych.

Stadion ma być gotowy w drugiej połowie 2019 roku. Do tego czasu Rams będą zadomawiać się z los Angeles dzięki grze na wielkim LA Memorial Coliseum.

Hollywood Park Stadium

Reklama