Niemcy: Kibice w Magdeburgu z zakazem skakania

źródło: MDR.de; autor: michał

Niemcy: Kibice w Magdeburgu z zakazem skakania Rytmiczne podskoki na trybunie północnej mogą wprawić ją w niebezpieczne drgania. Fani są w stanie przekroczyć normy dwukrotnie, dlatego zakazano im skakać na meczach, by nie doszło do tragedii.

Reklama

Fani 1. FC Magdeburg są zdecydowanie najliczniejszymi w niemieckiej trzeciej lidze, średnio na MDCC Arenie jest ich aż 16 842. To imponująca liczba, ale też istotny problem, jak okazało się po meczu z Hansą Rostock na początku listopada. Na filmie poniżej widać, jak fani skaczą po meczu. Niby nic, to tradycyjne zachowanie…

Podskakiwanie kibiców na północnej trybunie doprowadziło jednak do niepokojących drgań, które przekraczały dopuszczalną normę. Stadion zaprojektowano, by znosił nacisk 11 kN/m2, a zarejestrowana 5 listopada wartość to 11,4. Gdyby fani skakali z nieco wyższą częstotliwością, ta liczba mogłaby wynosić nawet 21 kN/m2.

MDCC Arena© Philip Schilf

Uznano, że taki wynik może doprowadzić do wybuchu paniki lub nawet katastrofy, dlatego na razie kibice mają zakaz wspólnych podskoków przy okazji meczów. Była nawet propozycja niewpuszczania widzów, ale fani zobowiązali się nie podskakiwać podczas sobotniego pojedynku z Hallescher FC.

Szczegółowe wyniki analiz na ten temat mają być znane do końca roku. 1. FC Magdeburg zobowiązał się rozwiązać problem do lata 2017.

Reklama