Sankt Petersburg: Murawa pierwszy raz wjechała na Zenit Arenę

źródło: MetroNews.ru / Fontanka.ru

Sankt Petersburg: Murawa pierwszy raz wjechała na Zenit Arenę Operacja trwała prawie 7 godzin, ale udało się. Ważąca ponad 8 tysięcy ton płyta boiska wjechała do środka Zenit Areny. Poleży tam tylko kilka dni, później znów wysunie się na zewnątrz aż do marca.

Reklama

Wczoraj o 12:30 rozpoczęła się historyczna operacja wsunięcia boiska do środka Zenit Areny. 32 wózki z silnikami (16 na każdym końcu boiska) poruszały się kawałek po kawałki aż do 19:15, gdy całe boisko przesunęło się o ok. 200 metrów na północ, pomiędzy trybuny petersburskiego stadionu.

Zenit Arena© Life78

Prace nadzorowane przez 18 osób były pierwszym wielkim testem dla boiska, choć ważąca ponad 8 tys. ton płyta była po raz pierwszy przesuwana o kilkadziesiąt centymetrów już latem 2015. Teraz przez cztery dni pozostanie wewnątrz stadionu, gdzie całość będzie poddawana kolejnym testom i obserwacjom.

Z końcem tygodnia boisko wyjedzie z powrotem na południowe przedpole Zenit Areny, gdzie zostanie przykryte na okres zimowy. Od stycznia ruszy podgrzewanie płyty, by przyśpieszyć wegetację trawy. Dzięki temu będzie gotowa na otwarcie areny w marcu 2017.

Zenit Arena© Sergey Sviridov

Stadion na Krestowskim Ostrowie to pierwszy w Rosji i największy na świecie obiekt, który dysponuje murawą wyjeżdżającą poza obręb stadionu. Choć w użyciu od dwóch dekad, tego rodzaju systemy nigdy nie doczekały się szerokiego użycia na świecie z uwagi przede wszystkim na wysoką cenę eksploatacji.

W codziennym użyciu boisko na Zenit Arenie ma być możliwe do stosunkowo szybkiego wsunięcia/wysunięcia. Operacja ma trwać ok. 40 minut i wymagać obsługi zaledwie 6 osób.

Zenit Arena© Oleg Matveev

Reklama