Nowy projekt: Wielki plan Feyenoordu bardziej realny

źródło: AD.nl / własne

Nowy projekt: Wielki plan Feyenoordu bardziej realny Jeszcze nie w ostatnim szczególe, ale już bliżej znamy plany szykowane dla Feyenoordu. Oto jak holenderski klub może wrócić do światowej czołówki.

Reklama

Znana rotterdamska pracownia architektoniczna OMA zaprezentowała dwie wizualizacje nowego stadionu Feyenoordu. Zgodnie z wyborem dokonanym w marcu, arena ma powstać na Nowej Mozie, częściowo na wodzie. Stanie się największym elementem kompleksu Feyenoord City, który ma zrewitalizować tę część miejskiego nabrzeża.

Stadion Feyenoord

Widownia stadionu zostanie umiejscowiona na wysokiej rampie i podzielona na trzy poziomy, w sumie dla ok. 63 tys. widzów (zgodnie z szacowanym przez Feyenoord zapotrzebowaniem). Gdyby takie trybuny udało się zapełnić przez większość sezonu, klub mógłby wbić się do europejskiej pierwszej dziesiątki pod względem frekwencji. Jednocześnie trybuny prawie nie będą na siebie zachodzić, by wszystkim dać ogląd nie tylko boiska, ale i rozległej widowni.

Konstrukcja ma być możliwie prosta i przejrzysta, a jej zwieńczeniem ma być dach z ruchomymi segmentami zamykającymi się nad boiskiem, wykonanymi z lekkiego tworzywa. Dla optymalizacji kosztów obiekt nie będzie dźwiękoszczelny, co ograniczy możliwość organizacji koncertów.

Jednym z głównych założeń jest umożliwienie mieszkańcom dostępu do promenady wokół stadionu, by stał się atrakcyjnym miejscem rekreacji i punktem widokowym na co dzień. Najlepszy punkt widokowy znajdzie się jednak na koronie widowni, gdzie przewidziano właśnie obszerny taras czynny codziennie oraz restaurację.

Stadion Feyenoord

Stary De Kuip wg tej wizji miałby zachować najstarszy dolny poziom widowni, a wewnątrz powstanie – jak dawniej – bieżnia lekkoatletyczna. Zamiast górnych trybun i dachu miałyby stanąć mieszkania z oknami skierowanymi do wewnątrz i na zewnątrz. Jednocześnie obiekt wciąż miałby takie funkcje jak muzeum czy browar, by przyciągać kibiców.

Budowa stadionu mogłaby ruszyć najwcześniej w 2018 roku, co oznaczałoby ukończenie w 2022-2023 roku. Koszt jest szacowany na 400-500 mln €, ale – podobnie jak wizualizacje – ma wstępny charakter i należy spodziewać się zmian wraz z dalszymi pracami nad koncepcją.

Reklama