Nowe stadiony: Grenlandia – niegościnna, a piłkarska

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Grenlandia – niegościnna, a piłkarska Trudno uwierzyć, że w tak niegościnnym miejscu nie tylko funkcjonuje liga, ale co dziesiąty mieszkaniec gra w piłkę. Przecież tu nawet nie da się utrzymać boiska!

Reklama

Dziś po raz pierwszy w historii robimy wyjątek: dodajemy do bazy nowe terytorium, które nie jest zrzeszone ani w FIFA, ani w żadnej z kontynentalnych federacji. A przynajmniej jeszcze nie jest. Grenlandia sukcesywnie profesjonalizuje rozgrywki i liczy na dołączenie albo do UEFA (z racji zależności od Danii), albo do CONCACAF (z racji położenia).

Udział w żadnej z tych międzynarodowych organizacji nie jest jeszcze pewny, za to pewne jest, że Grenlandia to światowy unikat. Większość wyspy leży za Kołem Podbiegunowym i nie da się utrzymać naturalnej murawy, a mimo to ponad 5 tys. osób (prawie 10% populacji) trenuje właśnie piłkę nożną.

Miejscowa liga gra od 1958 roku, a pierwsza murawa – oczywiście sztuczna – została zainstalowana dopiero pół wieku od startu rozgrywek, w 2009 w miasteczku Qaqartoq. Aktualnie plan zakłada powstanie jednego sztucznego boiska w każdej z czterech części Grenlandii, by poprawić warunki do treningów. Oto dwa grenlandzkie stadiony, które od dziś będą w naszej bazie. I tak, wiemy, że to nie stadiony w pełnym tego słowa znaczeniu, ale dla Grenlandii robimy wyjątek z racji niezwykłych okoliczności panujących na wyspie.

Greenland

Nuuk Stadion, Nuuk

Formalnie nie mają reprezentacji zrzeszonej w żadnej z największych federacji piłkarskich, ale Grenlandczycy mają stadion narodowy. Mieści się w jedynym centrum sportowym stolicy, Nuuk. Centralne miejsce zajmuje prawie pełnowymiarowe boisko (100x70m), które od lata 2016 roku dysponuje pierwszą w swej historii trawiastą nawierzchnią.

Stadion jest wsparty przez halę sportową na północy oraz małe boisko treningowe na południu. Z kolei wzdłuż boiska, na spiętrzonych skałach, swoje miejsce znajdują widzowie. Szacuje się, że bezpiecznie może tu usiąść ok. 2 tys. osób.

Z jedynego w mieście boiska korzysta kilka miejscowych klubów, w tym najbardziej utytułowane zespoły w historii Grenlandii.

GreenlandFot: Hakim A. (cc: by-nc-nd)

Greenland© Visit Greenland

Tasiilaq Stadion, Tasiilaq

Powstałe w 1960 roku jedyne boisko piłkarskie w miasteczku Tasiilaq nigdy nie doczekało się pełnych międzynarodowych wymiarów. Mimo to, z rozmiarem 90x65m plac gry stanowi zdecydowanie największy fragment płaskiej powierzchni w całej miejscowości. Widzowie oglądają mecze ze skał wokół boiska, żadne konwencjonalne trybuny dotąd nie powstały. Gospodarzem stadionu jest klub ATA 1960, który doskonali zespoły obu płci.

Greenland© Visit Greenland

Greenland© Visit Greenland

Reklama