Atlanta: Stały dach MB Stadium gotowy!

źródło: Bizjournals.com / MercedesBenzStadium.com / własne | MK

Atlanta: Stały dach MB Stadium gotowy! Ponad 18 tysięcy ton stali już wisi, właśnie zamontowano ostatni fragment dachu nad Mercedes-Benz Stadium. Teraz czas na innowacyjny dach ruchomy i monstrualny ekran wiszący nad boiskiem.

Reklama

Zaledwie kilka godzin temu w Atlancie ekipa budowlana świętowała. Odbyło się tradycyjne spisywanie nazwisk na ostatniej belce przed jej instalacją na szczycie dachu. Od czwartkowego popołudnia w Atlancie gotowa jest stała konstrukcja dachu Mercedes-Benz Stadium.

Mercedes-Benz Stadium© Mercedes-Benz Stadium

Ośmioramienna gwiazda zawisła nad powstającymi wciąż trybunami i jest naprawdę ogromna. Już dziś waży ponad 18 tys. ton, a razem z przekryciem i dodatkowymi elementami przekroczy 20 tysięcy. Na wyrafinowaną i bardzo złożoną konstrukcję składa się aż 99 osobnych kratownic (!), z których najcięższa ma masę aż 816 ton!

Pod względem powierzchni też będzie imponująco. Nowy stadion Atlanta Falcons (NFL) i Atlanta United (MLS) pokryje aż 58 000 m2 poszycia. I jakby tego było mało, nad tym stałym dachem „na dniach” ruszy instalacja ośmiu ruchomych płatów dachu zamykanego.

Mercedes-Benz Stadium© Mercedes-Benz Stadium

Każdy z nich będzie pokryty poduszkami ETFE (znamy to już od ponad 10 lat z Allianz Areny) i poruszany przez 4 wózki będzie mógł zasunąć się aż na 61 metrów w głąb stadionu. W odróżnieniu od innych ruchomych dachów, ten będzie zamykał się jak przesłona aparatu, a stosunkowo małe segmenty umożliwią szybkie poruszanie. Zamknięcie/otwarcie zajmie tylko 8 minut, podczas gdy zwykle pochłania ok. 15 minut.

Na górze ruchome płaty, a na dole – po spodniej stronie wielkiego dachu – zawieszony zostanie panoramiczny ekran. Dopiero co prezentowaliśmy niesamowity telebim w Krasnodarze, a ten będzie jeszcze większy, i to dużo większy. Pod względem powierzchni medialna wstęga w Atlancie osiągnie 8450 m2 powierzchni, czyli więcej niż jakikolwiek inny telebim stadionowy.

Z powodu złożoności budowy, zwłaszcza zadaszenia, stadion ma spore opóźnienie względem pierwszych planów. Miał być na przełomie 2016 i 2017 roku, ale będzie gotowy dopiero w czerwcu 2017. Nie przyśpieszy nic nawet duża liczba pracowników (za dnia do 2200, nocą do 500), ale to wciąż data, która umożliwi rozruch przed rozpoczęciem sezonu NFL latem 2017.

Później, z większym ekranem i z większą pojemnością. Zamiast 65 tys. miejsc stadion ugości 71 tysięcy, z opcją dołożenia kolejnych 4 tys. miejsc na Super Bowl (już przyznany na 2019 rok). Stadion będzie też znacząco droższy od pierwotnych założeń. Zamiast 1 mld $ ma kosztować ok. 1,6 mld $ (6,285 mld zł).

Mercedes-Benz Stadium

Reklama