Ukraina: Kijów zorganizuje finał Ligi Mistrzów w 2018

źródło: UEFA.com; autor: michał

Ukraina: Kijów zorganizuje finał Ligi Mistrzów w 2018 Narodowy stadion Ukrainy będzie gospodarzem swojego pierwszego finału Ligi Mistrzów. UEFA przyznała Kijowowi prawa do organizacji imprezy, odrzucając kandydaturę Madrytu.

Reklama

26 maja 2018 dwa najlepsze kluby Ligi Mistrzów zmierzą się na murawie Stadionu Olimpijskiego w Kijowie. Taką decyzję podjął w czwartek w Atenach Komitet Wykonawczy UEFA.

Dla największego stadionu Ukrainy to pierwszy finał Ligi Mistrzów, choć historia obiektu obfituje w wielkie wydarzenia. Od meczu o Superpuchar Europy, przez Igrzyska Olimpijskie 1980, po finał Euro 2012.

Właśnie przy okazji tej ostatniej imprezy obiekt przeszedł wielką modernizację, dzięki której spełnia najwyższe wymogi UEFA. Nominalna pojemność przekracza 70 tys. widzów, jednak UEFA sygnalizuje, że na czas finału 2018 spadnie do ok. 68 tysięcy.

NSC Olimpiysky

Decyzja UEFA to zwycięstwo Kijowa i jednocześnie porażka Madrytu, ponieważ konkurentem był powstający wciąż stadion Atletico. Można się jedynie spodziewać, że Madryt otrzyma jedną z kolejnych dwóch edycji, ponieważ UEFA często nagradza nowe stadiony właśnie takimi wydarzeniami.

Trudno oszacować, czy wybór Kijowa będzie miał znaczenie dla Polski. Co prawda PGE Narodowy jest teoretycznie w stanie podjąć się organizacji takiego finału i wtedy decyzja UEFA oddala szanse dla kolejnego miasta ze wschodniej Europy. Z drugiej jednak strony Narodowy i tak jest świeżo po finale Ligi Europy, w związku z czym nieprędko otrzyma kolejny finał w obliczu rosnącej konkurencji.

Reklama