Tarnów: Będą dwie wizje „Jaskółczego Gniazda”

źródło: UM Tarnów / własne | MK

Tarnów: Będą dwie wizje „Jaskółczego Gniazda” Wkrótce poznamy dwie koncepcje przebudowy stadionu żużlowego w Tarnowie. Z nich miasto, po konsultacjach społecznych, wybierze tę lepszą. Czego można się spodziewać?

Reklama

Po latach przestoju wreszcie jesteśmy bliżej prac budowlanych na tarnowskim stadionie żużlowym. „Jaskółcze Gniazdo” ma już zapisane w planie wieloletnim 20 milionów złotych na przebudowę, a władze Tarnowa liczą też na wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Już w tej chwili trwają prace koncepcyjne. Lokalna firma za 65 tys. zł przygotowuje dwie wizje przyszłości dla stadionu. Obie zostaną zaprezentowane publicznie w najbliższych tygodniach i poddane szerokim konsultacjom. Zapowiadane są rozmowy ze środowiskami sportowymi i z kibicami.

W każdym z dwóch wariantów zmodernizowany stadion ma oferować ok. 12 tys. miejsc siedzących, a główna trybuna zostanie przebudowana, być może powstanie od zera. Ta część stadionu na pewno będzie zadaszona, a pozostałe – opcjonalnie.

Stadion Unii Tarnów

Obiekt ma posiadać m.in. salę konferencyjno-bankietową na min. 100 osób, salę na konferencje prasowe, minimum osiem pomieszczeń biurowych, pomieszczenie do badań antydopingowych, pomieszczenie do badań lekarskich, biuro zawodów, pokój jury, pokój sędziego, przebieralnia, biuro prasowe, skyboksy, zaplecze sanitarne dla widzów użytkowników, pomieszczenia do wynajęcia, windy, siłownię, pomieszczenia magazynowe i telebim.

Projektu nie będzie

Władze Tarnowa nie zamierzają zlecać projektowania stadionu. To zadanie przypadnie głównemu wykonawcy, ponieważ stadion ma być przebudowany w formule „projektuj i buduj”. W pierwszej kolejności zostanie wybrana lepsza z dwóch koncepcji, następnie powstanie dla niej program funkcjonalno-użytkowy.

Te etapy powinny zakończyć się w grudniu, dzięki czemu już na początku 2017 będzie można ruszyć z przetargiem na prace projektowo-wykonawcze. Na wbicie pierwszej łopaty przyjdzie poczekać co najmniej kilka miesięcy, zależnie od sprawności prac nad projektem. Pewne jest za to, że po przebudowie stadion będzie spełniał wymogi Ekstraligi oraz I Ligi piłkarskiej.

Reklama