Stadion Śląski: Krzesełka wybrane, będzie Forum Seating

źródło: własne | MK

Stadion Śląski: Krzesełka wybrane, będzie Forum Seating Jak na wszystkich największych polskich stadionach, tak i na Śląskim pojawią się krzesełka tej samej marki. Za niecały rok „Kocioł Czarownic” będzie niebiesko-żółty.

Reklama

Stadoin ŚląskiDziś w Chorzowie poznaliśmy zwycięzców przetargu na dostawę kompletu krzesełek na Stadion Śląski. Jedynym oferentem było konsorcjum firm Nowy Styl (Krosno), PM MZUM.PL (Dąbrowa Górnicza) i S-PRINT-2 (Katowice). Choć kandydaci nie dali oczekiwanej 5-letniej gwarancji na wykonane prace, przetarg wygrali.

Tym samym do czerwca 2017 na Śląskim pojawi się ok. 54 tys. krzesełek marki Forum Seating, która wyposażyła już areny Euro 2016 (Nicea i Lyon), Euro 2012 (Warszawa, Gdańsk, Poznań i Wrocław) czy Mistrzostw Świata 2010 (Kapsztad i Nelspruit). W ostatnich latach siedziska tej firmy otrzymały Arena Zabrze, Arena Lublin czy Stadion Miejski w Białymstoku.

Na Śląskim znajdą się foteliki Abacus, czyli czołowy model oferowany przez Forum Seating. Siedziska charakteryzuje duża wytrzymałość, szybki montaż i ergonomiczny kształt. Do tego nie są malowane, ale barwione już przy odlewaniu, dlatego kolor ma nie blaknąć nawet pod przepuszczającym dużo światła dachem Śląskiego.

Stadoin Śląski© Forum Seating

Znamy wykonawcę i model, ale jeszcze nie wiemy, jaki dokładnie wzór zostanie z krzesełek ułożony. Może to być niebieska mozaika z żółtymi schodami między sektorami, ale może również być układ niebiesko-żółtych krzesełek. W obu wariantach chodzi oczywiście o reprezentację barw Górnego Śląska.

Śląski za co najmniej 650 milionów

Przy okazji wyboru wykonawcy poznaliśmy również zaktualizowany budżet Stadionu Śląskiego. Zaktualizowany, jak nietrudno się domyślić, w górę. Zamiast 586 mln zł przebudowa pochłonie ok. 650 mln zł. Wzrost jest spowodowany z jednej strony droższym dachem, a z drugiej wyborem dodatkowych funkcji, jakie będą realizowane na obiekcie.

Zaplanowano podniesienie standardu hotelu przy stadionie do 3 gwiazdek, instalację hybrydowej murawy (wzmocnionej włóknami syntetycznymi) zamiast naturalnej, okrycie Śląskiego siatką z iluminacją LED. To tylko część ze zgłaszanych propozycji na uatrakcyjnienie i podniesienie potencjału Śląskiego.

Kolejny przetarg, teraz na bieżnię

W lipcu ruszyło jedno z ostatnich postępowań w trakcie przebudowy największego stadionu Górnego Śląska. Tym razem przedmiotem jest wykonanie światowej klasy areny lekkoatletycznej. Jej koszt jest szacowany przez inwestora na 8,23 mln zł (wliczając wspomniane już hybrydowe boisko), choć realną cenę ujawni dopiero rozstrzygnięcie przetargu. Otwarcie ofert zaplanowano na 9 września, a komplet zadań związanych z areną zmagań lekkoatletycznych ma być zrealizowany do 15 czerwca 2017.

Stadoin Śląski

Infrastruktura lekkoatletyczna na obiekcie głównym Śląskiego ma obejmować 400-metrową bieżnię 9-torową, rów z wodą po wewnętrznej stronie w zakolu południowym, 6 piaskownic do skoku w dal i trójskoku, 2 rozbiegi do skoku wzwyż, 6 zeskoków do skoku o tyczce, 2 rzutnie do dysku i młota, 2 rzutnie do pchnięcia kulą oraz 2 rozbiegi do oszczepu.

Reklama