Rosja 2018: Już 90% szkieletu w Kaliningradzie

źródło: Kaliningrad.ru / Sport-Express.ru / Sportin.su

Rosja 2018: Już 90% szkieletu w Kaliningradzie Montaż stalowej konstrukcji trybun idzie bardzo sprawnie. Już 90% struktury jest na swoim miejscu, a na jednej trybunie trwają już przygotowania do montażu dachu.

Reklama

Trwająca na Wyspie Październikowej budowa nowego stadionu to ewenement wśród aren Mistrzostw Świata 2018. Zresztą, w porównaniu do technik i materiałów budowlanych w Centralnej i Wschodniej Europie ten projekt również się wyróżnia. W Kaliningradzie stadion jest budowany nie na żelbetowej konstrukcji, lecz stalowej.

Stadion Kaliningrad

Dzięki temu możliwe są bardzo szybkie postępy w stawianiu areny, co jeszcze szczególnie istotny. Warto pamiętać, że Kaliningrad był ostatnim rosyjskim miastem, w którym budowa na Mundial 2018 ruszyła. W grudniu 2015 były gotowe tylko fundamenty, a dziś już 90% głównej konstrukcji stalowej jest na swoim miejscu. Co ciekawe, jeszcze tydzień temu gubernator Kaliningradu podawał tę liczbę na poziomie 84%.

Ogółem naziemna część stadionu jest przygotowana w 30%, a pierwsza z trybun ma już ułożone żelbetowe stopnie trybun. Zaczęły się więc przygotowania do montażu dachu, który przed uzyskaniem docelowych parametrów będzie spoczywał na widocznych poniżej żółtych rusztowaniach.

Stadion Kaliningrad

Aktualnie na placu budowy zatrudnionych jest 850 osób, które korzystają z 53 maszyn. Oficjalnie wszelkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, ale nieoficjalnie 45 osób strajkuje z powodu nieotrzymania wynagrodzeń. Drugie tyle miało odejść z pracy z tego samego powodu.

Reklama