Nowy projekt: Malezja idzie na całość

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Malezja idzie na całość To już dziś drugi co do wielkości stadion Azji, ale cel jest znacznie ambitniejszy. Moloch na przedmieściach Kuala Lumpur ma być zdecydowanie najlepszym obiektem na kontynencie.

Reklama

Otwarty w 1998 roku narodowy stadion Malezji właśnie zaczyna gruntowną przebudowę, mającą na celu jego pełniejsze wykorzystanie. Dla lepszej komercjalizacji powstaną zupełnie nowe strefy VIP oraz zaplecze konferencyjne.

Dla organizacji większej liczby imprez zostaną zainstalowane rozsuwane dolne trybuny, a także ruchomy dach nad placem gry. Ten ostatni będzie niemal bliźniaczy z konstrukcją na PGE Narodowym, z tym jedynie wyjątkiem, że zostanie nałożony na już istniejące zadaszenie.

Bukit Jalil Stadium

Na razie nie ma informacji, jak zmieni się pojemność Bukit Jalil Stadium po przebudowie. Z jednej strony może spaść, ponieważ ruchome trybuny i zwiększona liczba miejsc biznesowych spowodują utratę części istniejącej widowni. Z drugiej jednak telebimy przeniosą się nad boisko, co umożliwi zabudowę miejsca za bramkami, a właśnie to sugerują wizualizacje. Pozostaje nam na razie czekać na oficjalne informacje.

Bukit Jalil Stadium

Przebudowa trybun i dachu zostanie dopełniona zupełnie nową elewacją zewnętrzną. Na stalowej ramie zainstalowanych zostanie 600 „żyletek”, które stworzą interesujący wzór i staną się żywym ekranem nocą. Montaż tych elementów rozpoczął się w ostatnich dniach.

Projekt jest częścią ogromnego planu rewitalizacji parku olimpijskiego w Bukit Jalil (metropolia Kuala Lumpur). Poza stadionem modernizację przejdą narodowy stadion do hokeja na trawie, hala widowiskowa oraz pływalnia.

Bukit Jalil Stadium

Między nimi, na powierzchni aż 37,5 hektara powstaną centrum handlowe, obiekty treningowe, muzeum, biura i inne rozliczne budynki, dzięki którym kompleks ma się stać główną atrakcją komercyjno-rekreacyjną Kuala Lumpur. Koszt całego projektu to ok. 14,61 mld MYR (13,9 mld zł!), z czego stadion główny pochłonie ok. 10% (1,6 mld MYR, ok. 1,4 mld zł).

Bukit Jalil Stadium

Co interesujące, malezyjscy podatnicy nie zapłacą ani złotówki (w zasadzie ani ringgita) za przebudowę. Projekt zrealizuje za prywatne środki deweloper MRCB. To właśnie ta firma otrzymała od rządu tereny o powierzchni prawie 37,5ha wokół aren sportowych i zbuduje część komercyjną na własny rachunek.

Pierwszy etap przebudowy ruszył jesienią 2015. Do lata 2017 stadion narodowy ma być gotowy do udostępnienia sportowcom przy okazji Igrzysk Południowoazjatyckich. Po ich zakończeniu ruszy druga faza, która potrwa do 2021 roku.

Bukit Jalil Stadium

Reklama